Wydrukuj tę stronę
piątek, 27 listopad 2020 17:19

Zabiegi kosmetyczne a ciąża – jakie zabiegi są zalecane, a jakie zakazane?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Bycie w ciąży nie zmusza do rezygnacji z dbania o własne ciało – profesjonalne zabiegi kosmetyczne może wykonywać także kobieta ciężarna.

Przed wizytą w salonie kosmetycznym warto jednak wiedzieć, jakie zabiegi zalecane są dla kobiet w ciąży, a z których nie wolno korzystać w stanie błogosławionym. Dodatkowo kosmetolog powinien przeprowadzić konsultację, podczas której indywidualnie dobierze bezpieczne zabiegi dostosowane do potrzeb przyszłej mamy.

Jakie zabiegi kosmetyczne są dozwolone w ciąży?

Przyszła mama nie musi unikać wizyty w salonie kosmetycznym. Aby zapobiec rozstępom czy zwiotczałej skórze, można skorzystać z pomocy kosmetologa, trzeba jednak pamiętać, że pielęgnacja w ciąży to głównie bezpieczne zabiegi kosmetyczne przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży to czas, gdy nie należy poddawać się żadnym zabiegom kosmetycznym. Zabiegi dla ciężarnych takie jak zabiegi zapobiegające rozstępom, zabiegi ujędrniające, oczyszczanie twarzy czy masaż ciała można wykonywać dopiero po trzecim miesiącu ciąży.

Dozwolone zabiegi kosmetyczne dla ciężarnych to przede wszystkim oczyszczające peelingi na twarz i ciało, zabiegi dotleniające, aromaterapia oraz pielęgnacja opuchniętych stóp chłodzącymi maskami. Przyszłe mamy mogą także wykonywać zabiegi kosmetyczne na rozstępy, na przykład maseczki na biust.

Kobieta w 9 tygodniu ciąży może oczywiście wykorzystywać kosmetyki pielęgnacyjne, jednak najlepiej zmienić te silnie działające na kosmetyki z witaminami i niskim stężeniem kwasów owocowych albo kosmetyki przeznaczone dla ciężarnych. Warto również pamiętać, że zabiegi kosmetyczne w ciąży powinny być przede wszystkim bezpieczne dla mamy i dziecka. Najlepiej poddawać się jedynie bezinwazyjnym zabiegom pielęgnacyjnym, które wspomogą pielęgnację skóry w okresie ciąży, a jednocześnie będą jak najbardziej neutralne dla rozwijającego się płodu.

Zabiegi kosmetyczne, których nie powinnaś wykonywać, gdy jesteś w ciąży

Zabiegi dla ciężarnych wykluczają wszelkie zabiegi rozgrzewające i rozluźniające, czyli na przykład gorące masaże czy wizyty w jacuzzi, które mogłyby przyczynić się do przedwczesnego porodu, szczególnie w późniejszych etapach, jakim jest na przykład 19 tydzień ciąży.

Zabronione są również wszelkiego rodzaju zabiegi wyszczuplające, drenujące, detoksykujące oraz antycellulitowe. Endermologia czy drenaż limfatyczny mogą podwyższyć ciśnienie, a kosmetyki z kofeiną powodują przekrwienie i nadmierne rozgrzanie skóry. Niedozwolone zabiegi kosmetyczne w ciąży to także zabiegi wykorzystujące prąd i ultradźwięki, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję płodu.