Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 czerwiec 2020 17:24

Pielęgnacja włosów ze skłonnością do łupieżu

Szampon Pharmaceris Szampon Pharmaceris

Łupież jest przypadłością, która dotyka wiele osób. Jest nieestetyczny i dość irytujący. Nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie, ale nikt nie chce mieć łupieżu. W rzeczywistości jest to po prostu sucha skóra głowy, która się łuszczy i odpada w najmniej spodziewanych momentach. Z łupieżem można jednak wygrać, ale trzeba wiedzieć jak.

Przyczyny powstawania łupieżu


Łupież częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Najczęściej pojawia się też u dzieci, nastolatków i osób starszych. Jest on ściśle powiązany z produkcją łoju, który zachęca grzyby do bardziej intensywnego rozwoju. Wahania hormonalne, które mogą występować wraz z łojotokiem są, więc najczęstszą przyczyną pojawiania się łupieżu. Oprócz zwiększonej produkcji łoju i łojotokowego zapalenia skóry przyczynami pojawianie się łupieżu mogą też być alergie, przesuszona skóra głowy, egzema, stres, a także nieprawidłowa dieta i niedostateczna higiena.

Szampony z drogerii


W każdej drogerii można kupić szampony przeznaczone do leczenia łupieżu. Mają one w swoim składzie substancje takie, jak: cynk, kwas salicylowy, ketokonazol. Mają one za zadanie pozbyć się drożdżopodobnych grzybów Malassezia (Pityrosporum ovale), które są przyczyną powstawania łupieżu. Naturalnie zasiedlają one skórę człowieka, ale jeśli zaczynają się zbyt intensywnie rozmnażać, to wtedy właśnie pojawia się łupież.

Szampony z apteki


Szampony przeciwłupieżowe można też kupić w aptece. Są to najczęściej produkty bez recepty, takie jak szampon Pharmaceris. Są one łatwo dostępne i najczęściej bardziej skuteczne niż zwykłe szampony drogeryjne. Zazwyczaj mają one wyższe stężenia substancji aktywnych. Szampony apteczne często też stosuje się inaczej od tych zwykłych. Nakłada się je na zwilżone włosy, spienia, a następnie należy odczekać kilka minut, by szampon zdążył działać. Błędem jest, więc zbyt szybkie spłukiwanie szamponu. Szampony apteczne lepiej poradzą sobie z poważniejszymi przypadkami łupieżu. Warto jednak podkreślać, że w przypadku najcięższych wariantów choroby (np. łupież tłusty) nie obędzie się bez interwencji lekarza. Może on przepisać gotowy szampon z apteki lub zlecić przygotowanie kosmetyku leczniczego przez farmaceutę.

Domowe sposoby


Mając łupież można też pielęgnować włosy domowymi metodami. Przede wszystkim musisz zrezygnować z używania suszarki oraz mocnego tarcia szczotką po skórze głowy. W ten sposób zdzierasz naskórek i powodujesz zwiększenie się łupieżu. Następnym bardzo ważnym aspektem jest zdrowa dieta. Powinna ona być bogata w witaminy A i E, które wpływają na zdrowie i wygląd skóry. Możesz przyjmować je w postaci suplementów. Bardzo ważne jest też zażywanie makroelementów - wapnia, magnezu, fosforu i potasu oraz mikroelementów, czyli żelaza i cynku. Nasz organizm potrzebuje ich w niewielkich ilościach, ale jednak są niezbędne. To podstawowe działania, które można podjąć w walce o piękne i zdrowe włosy. Chcąc się pozbyć łupieżu można też wykorzystać napar z tymianku. Jedną łyżkę zioła zalewa się szklanką wody i czeka na jej zaperzenie. Po kwadransie można nałożyć napar na skórę głowy i delikatnie go wmasować. Naparu się nie spłukuje, ale pozwala swobodnie wnikać w skórę. Dobrym sposobem jest również dodawanie naturalnego olejku herbacianego do szamponu. Działa on antybakteryjnie i pomaga neutralizować podrażnienia skóry. Niektórzy zalecają także masaże skóry głowy z wykorzystaniem oleju kokosowego. Wnika on w pory skóry i doskonale ją nawilża. Przy okazji masaż bardzo relaksuje i pozwala się odprężyć. Redukując stres także przyczynia się do walki z łupieżem.