Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 styczeń 2021 17:21

Myślisz o rozwodzie, ale boisz się o dzieci? To i dla nich może być najlepsze wyjście

pozew rozwodowy bez orzekania o winie pozew rozwodowy bez orzekania o winie fot: pixabay.com

Czasami życie pisze scenariusz, którego nigdy nie zakładaliśmy i w małżeństwie pojawiają się myśli o rozwodzie. Nie są one często wcielane w życie, ponieważ rodzą się obawy o dobro dzieci.

W artykule znajdziecie odpowiedź na pytanie, co jest lepsze dla dziecka – rozwód czy trwanie za wszelką cenę w związku. Przeczytacie o rozwiązaniach, które pomogą wam i waszym dzieciom przejść przez cały proces rozstania.

 

Strach o reakcję dzieci potrafi odsunąć podjęcie właściwej decyzji o rozwodzie na bardzo długi czas. I nawet wiedząc, że można rozwieść się bez zbędnego stresu, np. składając pozew rozwodowy bez orzekania o winie, pojawia się opór. Wynika on z tego, że myśląc o rozwodzie, w głowie kłębią się natrętne pytania – jak sobie poradzę, czy będę w stanie zapewnić moim dzieciom szczęśliwe życie? Warto jednak zastanowić się, jaki wpływ na dzieci ma trwanie w związku pozbawionym uczuć i perspektyw na dobrą przyszłość. Często odpowiedź na to pytanie pokazuje, że zwlekanie z ostatecznym rozwiązaniem małżeństwa albo co gorsze trwanie w toksycznym związku, jest dla dzieci dużo bardziej szkodliwe niż sam rozwód. 

Co czuje dziecko, kiedy tkwisz w małżeństwie tylko dla jego „dobra”? 

Dzieci są świetnymi obserwatorami i wcześniej czy później zorientują się, że w związku mamy i taty dzieje się coś niedobrego. Nie ukryją tego nawet największe starania rodziców. A pamiętajmy, że dla dzieci relacja rodziców jest modelowa i wpływa na ich późniejsze życie. Zagrożeniem i dramatem dla dziecka nie jest sam rozwód. Dużo gorzej wpływa na nie obserwowanie, że np. tylko zależność finansowa jednego rodzica od drugiego powoduje dalsze istnienie związku. Dzieci mimochodem chłoną wiedzę, że kłótnie, a po nich ciągnąca się tygodniami cisza jest normalna. Tak samo normalny jest smutek i niechęć partnerów do siebie. W praktyce może okazać się, że w dorosłym życiu dzieci same będą miały problemy ze stworzeniem zdrowej relacji z partnerem. W ich głowach bowiem będzie zakorzenione przekonanie, że można być nieszczęśliwym, ale pełna rodzina jest dla potomków najważniejsza. 

Dzieci nie mogą rozwodzić się z dorosłymi 

Czasami rodzice obawiają się, jak przejście przez cały proces rozwodowy wpłynie na ich dzieci. I jest to słuszna obawa. Należy pamiętać, że szkodliwe dla dzieci jest nie tyle rozstanie się rodziców, ile zaangażowanie ich w przebieg rozwodu. Często rozstając się, rodzice nie potrafią zachować zimnej krwi i zdystansować się przy dziecku do trwającej sprawy rozwodowej. A dziecko widzi, jak powstają dwa wrogie sobie obozy, starające się nie tylko „przeciągnąć” je na swoją stronę, ale także zdyskwalifikować przeciwnika. 

Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców? 

Chociaż rozwód to czasami najbardziej stresująca sytuacja w życiu, to posiadając dzieci, trzeba bardzo mądrze przez nią przejść. Nawet jeśli wymaga to ogromnego wysiłku. Trzeba pamiętać, że na to jak będzie wyglądało życie dzieci rozwodników, mają wpływ rodzice. Dlatego najważniejsza jest współpraca. Dzieci powinny zostać jak najwcześniej odpowiednio przygotowane do sytuacji samego rozstania, trzeba też pomóc im odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości rodzinnej. Niezastąpiona w tym będzie nieustanna rozmowa, najlepiej przeprowadzona przez rodziców razem. Kluczowa będzie też szczerość i nieobciążanie dzieci swoimi emocjami. Pociechy nie mogą trwać w niepewności, jak będzie wyglądało ich życie po rozstaniu rodziców – trzeba dzielić się z nimi najważniejszymi informacjami i ustaleniami. W tym szczególnym czasie trzeba dziecko otoczyć szczególną opieką i obserwacją. Czasami warto w nią zaangażować osoby trzecie, np. dziadków. Dzięki temu szybko uda się zauważyć etap, na którym konieczna będzie pomoc zewnętrznego specjalisty. 

Dlaczego rozwód bez orzekania o winie to dobre rozwiązanie? 

Podejmując świadomie decyzję o rozstaniu, i wiedząc, że doszło do zupełnego i trwałego rozpadu małżeństwa, warto rozwieść się bez orzekania o winie. Takie rozwiązanie pozwala najtaniej i najszybciej zakończyć małżeństwo. A przede wszystkim w najmniejszym stopniu wpływa na dzieci. W momencie, kiedy w sądzie nie trzeba udowadniać winy drugiej strony i wciągać w konflikt osób trzecich, jest duża szansa, że cały proces przebiegnie kulturalnie i bezproblemowo.