Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 czerwiec 2021 12:43

Kiedy kosmetyki można nazwać, że są ekologiczne?

Kosmetyki ekologiczne Kosmetyki ekologiczne pixabay

Ekologiczne kosmetyki pozwalają odzyskać balans i harmonię w pielęgnacji całego ciała. Dzięki nim możliwe jest również szybsze wyleczenie trądziku, podrażnień czy wągrów.

W wielu przypadkach te dolegliwości są skutkiem korzystania z syntetycznych substancji. Naturalne preparaty, stanowią dobrą alternatywę, którą warto stosować na co dzień. Co muszą zawierać preparaty, aby mogły być kosmetykami ekologicznymi? Dlaczego warto stosować niesyntetyczne substancje kosmetyczne?

Dlaczego warto kupować kosmetyki ekologiczne?

Kosmetyki ekologiczne sprawdzają się w przypadku osób uczulonych na substancje chemiczne zawarte w syntetycznych produktach. Kupując produkt z odpowiednią etykietą można mieć pewność, że do jego produkcji nie zastosowano surowców niewiadomego pochodzenia, w tym wspomaganych chemicznie. 

Preparaty na bazie certyfikowanych substancji stają się bezpieczniejsze dla delikatnej skóry, uwzględniając w to skórę dziecka. To również ratunek dla osób cierpiących na regularnie pojawiające się zmiany skórne. Trudne do usunięcia wytryski można niwelować za pomocą wyciągów z ziół i owoców. Kosmetyki ekologiczne są trafionym wyborem dla osób starszych, które są nadwrażliwe na substancje obecne w preparatach. Znajdują uniwersalne zastosowanie, a dzięki składnikom naturalnym pozwalają zachować zdrowy wygląd cery na długo. Twarz nie zmienia swojego odczynnika, co nie naraża na występowanie kolejnych trudnych do usunięcia niedoskonałości pojawiających się cyklicznie. 

Kosmetyki ekologiczne - co powinny zawierać?

Kosmetyki ekologiczne są podkategorią kosmetyków naturalnych, czyli posiadających w składzie substancje organiczne występujące w przyrodzie. Kosmetyki ekologiczne posiadają jeszcze więcej obostrzeń, dlatego nazwa ta nie może występować jako zwrot wyłącznie marketingowy. Aby dana substancja mogła być potraktowana jako eko, powinna pochodzić z plantacji ekologicznej, która prowadzona jest bez zastosowania sztucznych środków ochrony roślin. Dokładniej, 95 proc. składników w danym produkcie musi pochodzić ze źródła eko. Często kosmetyki te zamyka się w biodegradowalnych opakowaniach, aby ich wpływ na środowisko był jak najmniejszy.

Kosmetyki ekologiczne można rozpoznać po wyróżnionych nazwach na etykiecie. Wśród danych powinny znajdować się informacje o obecności ECOCERT, COSMOS, COSMEBIO. Każdy sklep z kosmetykami ekologicznymi ma obowiązek udzielić dodatkowych informacji dotyczących pochodzenia kosmetyku oraz producenta. Większość firm produkujących kosmetyki eko stawia na transparentność, a więc wszystkie dane pozostają ogólnodostępne.