Wydrukuj tę stronę
środa, 10 maj 2023 18:59

Jak zadbać o jelita i pęcherz moczowy po chorobie układu moczowego?

Urosal Urosal pixabay

Zakażenie dróg moczowych (ZUM) i zapalenie pęcherza moczowego to dość częste choroby, w których leczeniu stosowane są głównie antybiotyki. Jak dbać o jelita po antybiotykoterapii i w jaki sposób wspierać zdrowie pęcherza moczowego, by nie doszło do nawrotów choroby? Sprawdź!

 

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny i objawy

Zapalenie pęcherza moczowego to choroba, w której przebiegu pojawiają się uciążliwe i dość charakterystyczne objawy, takie jak dyskomfort (ból i pieczenie) przy oddawaniu moczu, częstomocz, ból w dolnej części brzucha, uczucie rozpierania i parcia na mocz, gorączka, nudności, a w niektórych przypadkach również wymioty, czasem także krew w moczu [1]. Może pojawić się również nietrzymanie moczu[2]. Przyczyną zapalenia układu moczowego jest najczęściej zakażenie bakteryjne, które powoduje stan zapalny błony śluzowej pęcherza lub dróg moczowych. Do zakażenia dochodzi na różne sposoby, w przypadku kobiet do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego należą infekcje bakteriami Escherichia coli, co może zdarzyć się na przykład podczas stosunku seksualnego czy w wyniku nieprawidłowego podmywania się. U mężczyzn zakażenia dróg moczowych najczęściej spowodowane są trudnościami z oddawaniem moczu, co prowadzi do jego zalegania w pęcherzu. Dzieje się tak na przykład przy przeroście gruczołu krokowego i z powodu kamicy nerkowej [2].

Na czym polega leczenie przy zapaleniu pęcherza moczowego i dlaczego może mieć niekorzystny wpływ na jelita?

Zapalenie pęcherza moczowego leczy się zazwyczaj, podając przez 7 dni antybiotyk o szerokim spektrum działania. Antybiotykoterapia jest w większości przypadków konieczna – chodzi o szybkie opanowanie stanu zapalnego, tak by nie rozprzestrzenił się on do górnej części układu moczowego i nerek. Antybiotyki nie są jednak obojętne dla organizmu, zwłaszcza dla składu mikroflory jelitowej. Stosowanie leczenia antybiotykiem gwałtownie obniża liczebność bakterii rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium i Bacteroides [3], które wspierają m.in. pracę jelit i funkcjonowanie układu odpornościowego. Odnotowano też wzrost liczebności w wyniku antybiotykoterapii innych, mniej pożytecznych mikroorganizmów, takich jak Clostridium difficile
oraz drożdży Candida albicans [3].

Jak dbać o jelita po antybiotykoterapii?

Po antybiotykoterapii zaleca się przede wszystkim zadbać o dietę, która ma na celu odbudowanie prawidłowej mikroflory jelitowej. Do codziennego menu warto włączyć produkty probiotyczne, takie jak przetwory poddane procesowi fermentacji – są to zarówno produkty mleczne (kefir, jogurt, maślanka), jak i kiszone warzywa oraz owoce. W diecie nie powinno zabraknąć również świeżych warzyw i owoców (można poddać je obróbce termicznej) oraz kasz, pełnoziarnistego pieczywa i makaronów. Pamiętajmy jednak, że po antybiotykoterapii praca jelit może być osłabiona, więc przede wszystkim zadbajmy o to, aby dieta była lekkostrawna. W trakcie antybiotykoterapii warto też stosować probiotyki, tak by zadziałać osłonowo na florę bakteryjną jelit.

Profilaktyka – jak uniknąć nawrotów zapalenia dróg moczowych?

Antybiotykoterapia nie sprzyja pożytecznej mikroflorze jelitowej, więc warto dołożyć starań, aby przyjmowanie antybiotyku nie było konieczne – czyli aby stan zapalny pęcherza nie powracał. Niestety, niektóre grupy osób są bardziej narażone na nawroty ZUM - jest tak na przykład w przypadku osób chorujących na cukrzycę, kobiet aktywnych seksualnie czy pań w czasie menopauzy [4]. Jako element profilaktyki zaleca się picie soku z żurawiny, którego składniki  zmniejszają zdolność przylegania bakterii do błony śluzowej pęcherza [1]. Dobrym sposobem jest też picie zwykłej wody, która pomaga „wypłukiwać” z pęcherza moczowego szkodliwe bakterie. Można pić również herbatki ziołowe z rumianku czy krwawnika, a więc ziół o właściwościach przeciwzapalnych. Przy skłonności do nawracających stanów zapalnych układu moczowego można również przyjmować dostępny bez recepty lek Urosal, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

 

 

Bibliografia:

 

  1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego - objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 28.11.2022.
  2. Robert Drabczyk, Częstomocz, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51990,czestomocz, data dostępu 28.11.2022.
  3. Iwona Węgielska, Joanna Suliburska, Wpływ leków na mikroflorę jelitową, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016, tom 7, nr 1, 1–7.
  4. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 28.11.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł we współpracy z Urosal