Wydrukuj tę stronę
piątek, 05 luty 2021 15:19

Jak pozbyć się pękających naczynek na policzkach?

KobiecaStrefa.com KobiecaStrefa.com

Małe, popękane naczynia krwionośne mogą powodować nieestetyczne zaczerwienienie i plamy na twarzy. Chociaż pękające naczynka nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, to mogą znacząco wpływać na poczucie pewności siebie. Na szczęście można je skutecznie zniwelować oraz zapobiegać ich powstawaniu.

Czym są popękane naczynka?

Pojawienie się drobnych, czerwonych plamek na skórze jest wynikiem powiększania i rozszerzania się naczyń krwionośnych. Ze względu na swój wygląd popękane naczynia są często nazywane pajączkami. Pęknięte naczynka krwionośne wyglądają jak mała sieć czerwonych lub niebieskich linii położonych tuż pod powierzchnią skóry. Istnieje wiele różnorodnych przyczyn pękania naczyń krwionośnych na twarzy. Niektóre z nich to: ekstremalne warunki pogodowe, ekspozycja na promienie UV, trądzik różowaty lub nadmierne picie alkoholu. Czasami nawet kichanie bądź silne wymioty mogą powodować pękanie naczyń włosowatych na policzkach.

Znajomość przyczyn pękających naczyń krwionośnych na twarzy może pomóc w zapobieganiu ich dalszemu tworzeniu.

Warunki pogodowe

Narażenie na ekstremalnie wysoką lub niską temperaturę może negatywnie wpłynąć na naczynia skóry twarzy i spowodować ich pęknięcie. Co więcej, zarówno zimno, jak i nadmierne ciepło powodują pojawianie się silnych rumieńców. Dlatego zawsze należy chronić twarz przed nadmierną ekspozycją na czynniki atmosferyczne po to, by zapobiec jej zaczerwienieniu.

Ekspozycja na promienie UV

American Skin Association twierdzi, że zbyt duża ekspozycja na promienie UV może również powodować pękanie naczyń włosowatych na twarzy. Naukowcy zwracają uwagę, że promienie słoneczne uszkadzają drobne naczynia, powodując ich trwałe rozszerzenie. Może to wpływać na późniejsze pękanie naczynek wokół nosa, na policzkach i podbródku.

Najlepszym sposobem zapobiegania jest oczywiście używanie kremu do twarzy z wysokim filtrem SPF lub noszenie kapelusza z dużym rondem.

Alkohol

Regularne picie zbyt dużej ilości alkoholu może spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, pozostawiając na twarzy nieestetyczne, popękane naczynia włosowate. Dermatolodzy przestrzegają, że nadużywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń czynności naczyń krwionośnych. Może to powodować uporczywe zaczerwienienie twarzy i niestety obfite pękanie naczyń, najczęściej pod skórą na policzkach. Co więcej, uszkodzenie wątroby spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu może również przyczyniać się do tworzenia niechcianych pajączków na twarzy, szyi, klatce piersiowej i brzuchu.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, w której dochodzi do trwałego powiększania i rozszerzania naczyń krwionośnych na twarzy. Jest to przyczyną przewlekłe „zaczerwienionej” cery i widocznych, popękanych naczynek na policzkach.

Kichanie lub wymioty

Jednym z powodów nagłego pojawienia się drobnych, pękniętych naczyń krwionośnych na policzkach jest to, że uległy uszkodzeniom podczas kichania lub nawet silnych wymiotów. Co więcej, kichanie nie tylko powoduje pękanie naczyń włosowatych, ale także może spowodować uszkodzenie małych żył znajdujących się w gałkach ocznych, tworząc tak zwany krwotok podspojówkowy.

Jak naturalnie leczyć pęknięte naczynka?

Po przyjrzeniu się przyczynom pękniętych naczyń krwionośnych staje się jasne, że ograniczenie spożycia alkoholu, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF i dbanie o cerę może zapobiec pękaniu naczyń włosowatych.

Jeśli jednak popękane naczynia już się pojawiły, a Ty chcesz zniwelować ich widoczność, istnieje kilka sposobów, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Oto naturalne środki, które możesz wypróbować w zaciszu domowym.

Witamina C i lizyna

Przyjmowanie witaminy C i aminokwasu lizyny może pomóc zmniejszyć widoczność pękniętych naczyń krwionośnych na twarzy, a szczególnie na policzkach. Witamina C jest potrzebna do utrzymania zdrowej skóry i pomaga wzmocnić naczynia krwionośne. Witamina C bierze udział w tworzeniu kolagenu, który między innymi “uszczelnia” i uelastycznia naczynia krwionośne.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy może pomóc w walce z popękanymi naczynkami na policzkach i poprawić wygląd skóry. Naukowcy odkryli, że stosowanie kompresu z octu jabłkowego zmniejsza obrzęk i redukuje zaczerwienienie. Pamiętaj, że skóra twarzy jest delikatna, dlatego najlepiej rozcieńczyć ocet wodą w równych proporcjach i sprawdzić, jak zareaguje Twoja cera. Namocz wacik lub kawałek gazy w rozcieńczonym domowych preparacie octu jabłkowego. Pozostaw na twarzy do 15 minut. Powtarzaj dwa razy dziennie, aż pęknięte naczynka znikną.

Co jeśli domowe sposoby zawiodą?

Jeśli okaże się, że domowe środki zaradcze nie zapewniają wystarczającej poprawy, warto sięgnąć po pomoc w postaci medycyny estetycznej. Popularną metodą pozbycia się pajączków jest skleroterapia. Polega ona na wstrzyknięciu specjalnego płynu bezpośrednio do pękniętych naczynek w celu ich trwałego usunięcia. Po zabiegach skleroterapii pajączki zwykle znikają w ciągu trzech do sześciu tygodni. Po ustąpieniu pęknięte naczynia krwionośne nie wracają, jednak należy uważać, aby nie pojawiły się w innych częściach twarzy.

Laseroterapia to kolejna popularna metoda na pozbycie się nieestetycznych pajączków. Ciepło lasera skutecznie zamyka uszkodzone naczynie krwionośne i nieestetyczne pajączki przestają być problemem.

Po więcej ciekawych rad i pomysłów zajrzyj na KobiecaStrefa.com