Wydrukuj tę stronę
wtorek, 20 lipiec 2021 15:28

Detoks od silikonów w kosmetykach

szampon bez SLS szampon bez SLS pixabay

O szkodliwości silikonów napisano już wiele. Zatykają pory, wysuszają skórę. A jednak, kosmetyki z silikonem w składzie nadal są popularne i sprzedają się całkiem nieźle. Przyjrzyjmy się dziś silikonom i sprawdźmy, czy faktycznie taki diabeł straszny, jak go malują.

Dlaczego silikony dodawane są do kosmetyków?

Silikony, które dziś mają tak złą sławę, pojawiły się na rynku kosmetycznym w latach 50-tych XX w. Dzięki zawartości silikonów, kosmetyki pozwalają na uzyskanie błyskawicznego efektu poprawiającego urodę. Balsamy z silikonami natychmiast ujędrniają skórę, podkłady pod makijaż powodują, że skóra pozbawiona jest zmarszczek, natomiast szampon do włosów z silikonem nabłyszcza fryzurę i dodaje jej jędrności. W dłuższej perspektywie jednak stosowanie silikonów osłabia skórę, włosy i paznokcie.

Jak działają silikony w kosmetykach?

Silikony tworzą na powierzchni skóry nieprzepuszczalną otoczkę, która blokuje dostęp do powietrza, wysusza ją, a także zatyka pory. Wiele osób szczególnie wrażliwych na działanie tego typu substancji reaguje uczuleniami, wysypką lub podrażnieniami skóry. Szczególnie źle na silikony reagują włosy, które bombardowane nabłyszczającymi szamponami z silikonami są oblepione, a dostarczanie do nich substancji odżywczych jest zablokowane.

Czy należy całkowicie zrezygnować z silikonów?

Mimo wszystko jednak, trudno zrezygnować całkowicie z kosmetyków z silikonami. Nic tak nie nabłyszcza ust jak właśnie pomadki i błyszczyki z silikonami. Nic też nie dorówna mascarom z silikonami. Silikon powoduje, że tusz do rzęs dokładnie przylega do każdego włoska, a spojrzenie nabiera głębi i wyrazu. Warto jednak zrobić sobie detoks od silikonów raz na jakiś czas. Wskazane jest na przykład przeplatanie mycia włosów szamponami naturalnymi, wyprodukowanymi przy użyciu naturalnych emolientów naprzemiennie z szamponami nabłyszczającymi.

Dla kogo silikony są niewskazane?

Odżywka lub szampon bez SLS będzie przydatna szczególnie dla osób, które mają włosy cienkie, słabe i łamliwe. Silikony mogą wprawdzie dawać pozytywny krótkotrwały efekt, bo oblepiają je warstwą okluzyjną, jednak w dłuższej perspektywie doprowadzają do przesuszenia włosów. Dla włosów wątłych jest to zły omen. Właścicielki takich włosów powinny przestawić się na kosmetyki naturalne sklep.

Jak często stosować kosmetyki naturalne bez SLS?

Również osoby, które z natury nie cierpią na osłabienie gęstości lub kondycji włosów powinny raz na jakiś czas umyć włosy szamponem silnie czyszczącym z silikonów. Następnie, należy włosy dogłębnie odżywić. Zabieg powtórzyć przez trzy kolejne mycia i dopiero wtedy powrócić do kosmetyków z silikonami.