Wydrukuj tę stronę
wtorek, 29 wrzesień 2020 16:45

Co jeść jesienią? Dieta zgodna z porą roku

Naleśniki gryczane Naleśniki gryczane Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Jesienne posiłki powinny dostarczać zdrowych kalorii i rozpieszczać smakiem. Jesienią, gdy spada temperatura nasz organizm potrzebuje większej ilości kalorii, aby rozgrzać się oraz więcej składników odżywczych, aby skutecznie ochronić się przed infekcjami. Jaka zatem powinna być jesienna dieta? Jesienne posiłki powinny zawierać rozgrzewające i odżywcze posiłki, które będą nie tylko zdrowe, ale i pyszne.  

 

Dieta na jesień - zdrowe, rozgrzewające potrawy 

Najlepszym sposobem na rozgrzanie się są jesienne zupy – pikantne, korzenne, aksamitne. Taki posiłek to idealny sposób, aby zapobiegać napadom głodu. Zupy warzywne to idealny sposób, aby rozgrzać się. Są lepsze niż herbata, bo ciepło pozostaje w naszym organizmie na dłużej. Dieta na jesień powinna być bogata w zupy, przygotowywane z warzyw korzeniowych, takich jak por, cebula, burak. Świetnym dodatkiem do zup jesienią są fasola i soczewica. Soczewica idealnie sprawdza się w roli zagęstnika. Bardzo ostatnio słynną zupą jesienną jest dyniowa z dodatkiem imbiru – rozgrzewa i dodaje energii.  

Kolejną ważną kwestią w jesiennej diecie są fermentowane przetwory. Już nasi przodkowie zajadali się niemi, wiedząc jak świetnie działają na organizm człowieka. Już wtedy, zdawano sobie sprawę z tego, jak świetnie kiszonki działają na florę bakteryjną człowieka. To właśnie ona przecież jest kluczem do naszego zdrowia – to wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie i już powszechnie znana.  

Jakie składniki powinno się wprowadzić do jesiennej diety?

Kiszonki zawierają duże ilości witamin oraz mikroelementów, które właściwie odżywiają nasz organizm. Wszelkie jogurty i kefiry oraz kiszone warzywa to produkty, które powinny znaleźć się w jesiennej diecie każdego z nas. 

Jesień to również czas, gdy częściej pada. Nadmierne deszcze zwiększają wilgoć i ciężkość w naszym ciele. Świetnym pomysłem jest więc spożywanie pokarmów, które będą odpowiedzialne za usuwanie wilgoci z naszego organizmu. Jeśli czujemy, że mamy w organizmie za dużo wilgoci – katar, flegmę lub astmę – warto wprowadzić do naszej diety pokarmy ostre, które nie tylko wysuszają, ale również działają rozgrzewająco.  

Na śniadanie idealne będą również naleśniki gryczane. Mąka gryczana i otręby pszenne również powinny zostać wprowadzone do jesiennej diety.

Jesienią warto nieco odmienić swoją dietę. Kanapki ogranicz do jednego dnia w tygodniu. Jesienią nie sprawdzi się również musli z jogurtem. Jesienią lepiej zjeść rano jajecznicę lub zupę śniadaniową z płatków owsianych. Jeśli mimo zmiany diety, dalej masz nieposkromioną ochotę na słodycze, wystarczy, że rano przygotujesz sobie porcję ciepłej kaszy jaglanej z dodatkiem duszonych jabłek, rodzynek, orzechów lub migdałów oraz rozgrzewających przypraw. Kasza jaglana to składnik, który zawiera cenne dla organizmu witaminy B i E oraz minerały. Kasza jaglana nie zawiera także glutenu, a dzięki swojemu lekko słonemu smakowi, łagodzić może głód na słodycze.