Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 październik 2022 17:33

Badania rutynowe, które powinna robić kobieta

USG piersi w Warszawie USG piersi w Warszawie pixabay

Dane statystyczne jasno wskazują, że kobiety często zaniedbują wykonywanie kontrolnych badań. Jest to ogromny błąd, ponieważ nikt nie jest w stanie lepiej zadbać o zdrowie lepiej, niż my sami.

Poddawanie się regularnie podstawowym badaniom pozwala na szybkie wykrycie ciężkich chorób. Wówczas podjęte natychmiast leczenie przynosi większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. O tym, jakie badania powinno się wykonać w określonej częstotliwości decyduje w dużej mierze wiek kobiety i wcześniej przebyte choroby.

Badania profilaktyczne stosowne do wieku

Badania profilaktyczne są bardzo ważne dla kobiet w każdym wieku, a przynajmniej tak powinno być. Kobiety, które ukończyły 20 lat dopiero wkraczają w dorosłe życie, ale nie oznacza to, że nie muszą martwić się o swoje zdrowie. Dlatego morfologia i badanie moczu powinno znaleźć się na liście badań wykonywanych co najmniej raz na 2-3 lata. W celu wykluczenia ewentualnych problemów z gospodarką lipidową warto wybrać się na lipidogram. Może się bowiem zdarzyć, że schorzenia tego typu były wcześniej obecne u innych członków rodziny, trzeba je zatem możliwie najszybciej wykluczyć lub potwierdzić.

Częstotliwość wykonywania pomiarów ciśnienia powinna natomiast wynosić chociaż 1 raz w ciągu roku, ponadto przydatne są regularne kontrole stomatologiczne. Nie można przy tym wszystkim zapominać o wszelkich badaniach ginekologicznych, czyli na przykład pobieraniu materiału do cytologii oraz samobadaniu piersi. Niestety, w Polsce rośnie odsetek kobiet, które zapadają na złośliwe nowotwory kobiecych części ciała. Nie zaszkodzi ponadto udanie się na USG piersi w Warszawie lub innym mieście, taką wizytę dobrze jest umówić raz na 3 lata.

USG piersi w Warszawie

USG piersi w Warszawie

Badania kobiet po 30. i starszych

Profilaktyka jest ważna u każdego, nieistotny jest tutaj wiek, ze względu na ten czynnik można jedynie poddawać się badaniom częściej. Panie, które skończyły 30 lat powinny pamiętać o sprawdzeniu swojego stanu zdrowia w podobny sposób, co młodsze kobiety. Po przekroczeniu tego wieku znacząco spowalnia metabolizm, mogą pojawić się dodatkowe, zbędne kilogramy, a to doskonały moment na rozpoczęcie kontrolowania poziomu cholesteroli we krwi. Ważne jest też przeprowadzenie wywiadu i wywnioskowanie z niego, czy w rodzinie pojawiały się choroby układu krążenia, a mogą być one dziedziczne.

Wraz z wiekiem pojawia się więcej kwestii zdrowotnych, na które trzeba zwrócić większą uwagę, o czym niejednokrotnie przekonują się kobiety po ukończeniu 40. roku życia. Poza podstawowymi badaniami, czyli na przykład regularnym USG piersi w Warszawie, albo innym mieście trzeba pamiętać o profilaktyce nowotworowej innych części ciała. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian konieczne jest wdrożenie leczenia, na przykład w przychodni Onkolmed. Zawsze trzeba pamiętać, że rak nie jest wyrokiem, niezbędne jest podjęcie walki. U kobiet w wieku 40 lat i więcej wzrasta ryzyko diagnozy chorób serca i cukrzycy. Regularne poddawanie się podstawowym badaniom może znacząco przedłużyć życie i pozwolić czerpać z niego pełnymi garściami.