Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 grudzień 2018 21:17

Zioła na uspokojenie - naturalna alternatywa dla leków

W dzisiejszym świecie nie brakuje dni pełnych nerwów i ciągłego stresu. Szybkie tempo życia, wymagająca praca czy życie rodzinne to tylko kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naszego zdrowia psychicznego. Często w takich chwilach sięgamy po leki na uspokojenie bez recepty, ale czy rzeczywiście warto to robić?

 

Dostępność preparatów farmaceutycznych redukujących napięcie nerwowe jest tak duża, że często mamy problem z wyborem tego najskuteczniejszego. Z kolei, nieodpowiednie stosowanie któregoś z nich, może dostarczyć nam kolejnych problemów zdrowotnych. Bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem na załagodzenie nerwów są naturalne zioła uspokajające.

Naturalny sposób na nerwy i stres

W wielu przypadkach zioła na uspokojenie to skuteczna alternatywa dla leków syntetycznych. Odpowiednio dobrane i przygotowane zioła to naturalne wsparcie organizmu w sytuacjach napięcia nerwowego lub rozdrażnienia. Ich składniki ułatwiają odprężenie, odzyskanie równowagi emocjonalnej, wpływając przy tym na spokojny sen nie powodując przy tym skutków ubocznych.

Przez wiele stuleci ziołolecznictwo było traktowane jako podstawowa forma leczenia. Spożywano suszone lub świeże zioła, a także nacierano nimi ciało. Dzisiejsza medycyna również wykorzystuje je do produkcji lekarstw i antybiotyków. Ziołowe lekarstwa są dostępne zarówno w aptekach jak i sklepach medycznych w różnorodnych formach, tak jak np.:

  • zioła w tabletkach
  • herbaty ziołowe
  • oleje
  • surowce zielarskie
  • wyciągi i nalewki ziołowe
  • soki i syropy
  • maści

Zioła lekarskie podobnie jak pozostałe leki należy stosować z rozsądkiem. W porównaniu z lekami syntetycznymi, zioła mogą mieć czasem nieco wolniejsze działanie. Wybór ich jest bardzo duży, a każdy gatunek rośliny leczniczej ma odpowiednie właściwości na konkretną dolegliwość.

Popularne zioła na uspokojenie

Zioła klasyfikuje się zasadniczo według właściwości leczniczych. Dostępne w sprzedaży środki ziołowe bez recepty dzielą się na trzydzieści sześć zestawów objawowo-skutkowych.

Do jednej z tych grup zaliczają się zioła na uspokojenie z których możemy wyróżnić kilka najczęściej stosowanych.:

Melisa - zaliczamy ją do jednego z najpopularniejszych ziół działających uspokajająco, zmniejszających stany lękowe i bezsenność. Skuteczność jej pomaga w zwalczaniu nerwicy i depresji. Swoje zastosowanie znajdzie także w wielu innych przypadkach takich jak bóle głowy, bóle menstruacyjne czy problemy z trawieniem.

Chmiel zwyczajny - olejki eteryczne zawarte w szyszkach chmielu działają uspokajająco i nasennie w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego. Badania naukowe potwierdzają, że ekstrakt z szyszek chmielu posiada również właściwości antygrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe..

Kozłek lekarski - potocznie nazywany jako waleriana. Zalecany dla osób żyjących w stresie, stanie napięcia nerwowego oraz mających problemy ze snem. Działa odprężająco, uspokaja i “wycisza” organizm. Ma też on wiele innych właściwości leczniczych, m.in. rozkurczające, które pomogą w dolegliwościach żołądkowych oraz podczas bolesnych miesiączek.

Męczennica cielista - jej działania przeciwlękowe i uspokajające zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi na zwierzętach i z udziałem ludzi. Skutecznie obniża poziom stresu oraz poprawia jakość snu, za pomocą związków czynnych, które są w niej zawarte. Wykorzystywana też często w terapiach uzależnień od narkotyków i alkoholu.

Produkty ziołowe mogą występować w jednoskładnikowej lub łączonej formie tak, aby zwiększyć siłę ich działania. W aptekach możemy często spotkać wieloskładnikowe leki ziołowe, których skuteczna receptura pochodzi wyłącznie z naturalnych składników.

Korzyści płynące z leczenia ziołami

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że leki syntetyczne oprócz pomocy niosą ze sobą także skutki uboczne. Czy w takim razie warto porzucić standardowe środki lecznicze zalecane przez lekarzy i całkowicie przejść na fitoterapię?

Wszystko zależy od sytuacji w jakiej obecnie się znajdujemy. Produkty pochodzenia naturalnego to skuteczny i bezpieczny sposób w walce z wieloma chorobami pod warunkiem, że będziemy je odpowiednio stosować. Kuracja ziołami w porównaniu do leczenia konwencjonalnego niesie ze sobą wiele prozdrowotnych korzyści m.in.:

  • podczas stosowania nie szkodzi innym organom
  • prawdopodobieństwo przedawkowania jest o wiele mniejsze
  • zioła są zdecydowanie mniej toksyczne
  • są lepiej tolerowane przez większość pacjentów
  • kuracje ziołami nie uzależniają

Czy fitoterapia znajdzie swoje zastosowanie nie tylko na stany napięcia nerwowego? Niestety są pewne schorzenia, których nie wyleczymy naturalnymi sposobami. Fitoterapia zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku chorób nowotworowych, chorób zakaźnych, zawałów serca czy cukrzycy. Jednakże w niektórych przypadkach może posłużyć jako środek wspomagający terapię zasadniczą, z której warto skorzystać.