×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
czwartek, 16 listopad 2017 14:43

Wizyta u dentysty już od pierwszego ząbka !

Pierwsze ząbki pojawiają się zwykle po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Już wtedy warto wybrać się z malcem do stomatologa, który sprawdzi, czy proces ząbkowania rozpoczął się i czy przebiega prawidłowo. Ponadto rodzic dowie się jak czyścić wychodzące ząbki oraz dziąsła. Lekarz poinformuje też jak postępować, aby zęby dziecka były zdrowe i mocne. Na kontrole warto chodzić co 3-6 miesięcy, aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

 Pierwsza wizyta – dlaczego jest taka ważna?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Pierwszy ząbek powinien być dla rodziców sygnałem, że z dzieckiem trzeba iść na kontrolę. W trakcie wizyty lekarz ocenia rozwój twarzoczaszki oraz proces ząbkowania. Wyznacza też kolejny termin wizyty, a w razie potrzeby kieruje na prześwietlenie.

Pierwszy kontakt z lekarzem stomatologiem może być dla malca bardzo silnym przeżyciem. Ma ono wpływ na późniejsze nastawienie do leczenia w gabinecie dentystycznym. Dzieci najczęściej boją się dentysty z powodu własnych, bolesnych doświadczeń podczas pierwszej lub kolejnej wizyty, a także z powodu obrazu przekazanego im przez rodziców. Ważne jest więc odpowiednie przygotowanie do pierwszej wizyty.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u stomatologa?

W nowoczesnych gabinetach dentystycznych rodzice mogą przyjść z dzieckiem na tzw. wizyty adaptacyjne, możliwe jest to np. w gabinecie www.dentsm.pl. W ich trakcie dziecko zapoznaje się z gabinetem oraz personelem medycznym. Lekarz w formie zabawy oswaja malca z urządzeniami stomatologicznymi, dzięki czemu dziecko zaczyna kojarzyć to miejsce z zabawą oraz miło spędzonym czasem. Na zakończenie wizyty lekarz wręcza swojemu pacjentowi nagrodę za odwagę, co stanowi znakomitą zachętę do następnych spotkań.

Dlaczego z wizytą u stomatologa nie można czekać?

Zęby mleczne są bardziej narażone na proces próchnicowy, ponieważ cechują się słabą mineralizacją. Próchnica może rozpocząć się w krótkim czasie po pojawieniu się pierwszy ząbków i w ciągu kilkunastu miesięcy doprowadzić do zniszczenia tkanek zębów. Zmiany, które powinny zaniepokoić rodziców to plamy lub przebarwienia. Wymagają one pilnej konsultacji ze stomatologiem.