Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 29 październik 2018 09:59

Sposoby na chrypkę − jak pozbyć się skrzeczącego głosu?

Chrypka nie zawsze jest objawem przeziębienia. Na chrypkę często mówi się „choroba zawodowa nauczycieli i śpiewaków” − a więc osób pracujących głosem. W skrajnych przypadkach może być niepokojącym objawem nowotworu. Dlatego nie warto ignorować chrypki. Wybierz się do lekarza na badania i dowiedz się z naszego artykułu, jakie tabletki na chrypkę i struny głosowe mogą Ci pomóc. Sprawdź też, czy istnieje domowy sposób na skrzeczący głos!

 

Czy wiesz, czym jest chrypka?

Najczęstszą przyczyną chrypki są infekcje – wirusowe lub bakteryjne – górnych dróg oddechowych. W takim przypadku leczenie ogólne choroby, powinno pomóc też i na chrypkę. Jednak jeżeli chrypka trwa długo, może oznaczać poważniejszy problem ze zdrowiem, nie tylko ze strony układu oddechowego. Chrypka to, przykładowo, jeden z objawów refluksu.

Chrypka to tak naprawdę problemy z drganiami fałd głosowych. Mogą się one pojawić, gdy przy strunach głosowych toczy się stan zapalny. Chrypka może być też objawem uszkodzenia lub podrażnienia fałd głosowych. Najczęściej dzieje się tak w przypadku osób pracujących głosem: nauczycieli, śpiewaków czy lektorów.

Jeśli jednak chrypka się przedłuża i nie ustępuje przez dłużej niż 2−3 tygodnie, mimo leczenia czy stosowania domowych sposobów na chrypkę, warto udać się do lekarza. Być może jest to objaw rozwijającego się nowotworu krtani czy płuc. Na to schorzenie narażeni są zwłaszcza palacze papierosów. U palaczy chrypka wraz z tzw. kaszlem palacza lubi pojawiać się rano, gdy po całej nocy płuca w końcu się oczyszczają z toksyn i pyłów.

Co na chrypkę z apteki?

Jeżeli chrypka jest jednym z objawów choroby górnych dróg oddechowych (zapalenie krtani czy zapalenie gardła), przede wszystkim leczyć trzeba pierwotną chorobę. Ona może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. A co na chrypkę pomoże najlepiej?

Skuteczne mogą okazać się wszelkie pastylki do ssania na chrypkę i bolące gardło. Takie tabletki na chrypkę i struny głosowe przede wszystkim nawilżają śluzówkę gardła, dzięki temu, że podczas ssania wytwarza się więcej śliny. Tabletki takie mogą mieć w swoim składzie odkażającą szałwię, tymianek, podbiał czy rumianek. Pomocne mogą się też okazać preparaty na chrypkę z laktoferyną, która m.in. odpowiada za nawilżenie śluzówki.

Na chrypkę pomoże też nawilżający i łagodzący podrażnienia syrop na chrypkę. Jeżeli chrypka to problem przewlekły i związany z pracą głosem, ważne jest stałe nawilżanie gardła. Możesz więc stosować również aerozole i spraye, które aplikuje się miejscowo. Takie preparaty na chrypkę mają w swoim składzie substancje nawilżające, np. glicerynę. Opisany produkty możesz łatwy sposób znaleźć pod linkiem: https://eapteka.pl/przeziebienie/chrypka-i-bol-gardla.

Domowe sposoby na chrypkę

Istnieje też sporo domowych sposobów, które mogą pomóc Ci z problemem skrzeczącego głosu. Co jest dobre na chrypkę? Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie płukanki na gardło. Warto stosować je regularnie, żeby nawilżyć śluzówkę, wyciszyć stan zapalny i odkazić gardło. Płukankę możesz zrobić naparami ziołowymi, np. z szałwii czy z rumianku. Pomóc może Ci też płukanie gardła solą, najlepiej solą morską, która zawiera dodatkowe minerały.

Staraj się też nawilżać w domu powietrze. Suche powietrze i zimne powietrze często tylko podrażniają śluzówkę. Dodatkowo unikaj picia i jedzenia bardzo zimnych napojów i potraw. Niech mają temperaturę pokojową. Jeżeli chodzi o same napoje, w złagodzeniu podrażnień strun głosowych pomoże Ci np. napar z siemienia lnianego.

Nie można też pominąć jednego z najlepszych sposób na podrażnione gardło, a więc miodu. Jedzenie czy picie napojów z miodem, płukanki z miodem, a nawet dostępne w aptece tabletki do ssania z miodem zdecydowanie wspomogą kondycję Twoich fałd głosowych i mogą pomóc Ci pozbyć się chrypki.

Choć najczęściej chrypka towarzyszy chorobom górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, nie warto lekceważyć tego objawu. Jeżeli chrypka nie przechodzi po ok. 2−3 tygodniach, lepiej udaj się do lekarza. Przy chrypce najważniejsze jest nawilżanie śluzówki gardła. Pomogą Ci w tym tabletki do ssania, aerozole, syropy, a także domowe sposoby na chrypkę – na przykład ziołowe płukanki.