Wydrukuj tę stronę
czwartek, 22 listopad 2018 13:53

Sok z aloesu – nie tylko dla smaku

Klasyczna medycyna stosuje wiele znanych od wieków i powszechnie występujących roślin. Niezwykle cenionym, zwłaszcza w Ameryce południowej jest sok z aloesu, który wykazuje wiele pozytywnych oddziaływań. Przyjrzyjmy się jego właściwościom oraz korzyściom wynikającym ze stosowania tego preparatu.

 

Dlaczego warto stosować sok z aloesu?

Rodzin z rodzaju aloes jest ponad 500 – do najpowszechniej stosowanych surowców zielarskich zaliczyć należy jednego przedstawiciela – aloes zwyczajny (aloe vera). Jest on stosowany od setek lat jako naturalny preparat pomagający zwalczać wiele powszechnych dolegliwości. Wykazuje on bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu schorzeń zapalnych skóry, odmrożeń, oparzeń. Początkowo stosowany był w formie okładów na skórę, a w chwili obecnej stosuje się kremy oraz balsamy zawierające naturalny sok z aloesu, który jest bardzo skuteczny w profilaktyce powikłań i leczeniu schorzeń skóry.

Aloes ma także działanie ogólnoustrojowe, co jest przede wszystkim związane z obecnością licznych alkaloidów. Powszechnie znane jest jego działanie przeczyszczające – świetnie sprawdza się w przypadku zaparć oraz zatrucia organizmu różnymi toksynami. Świetnie sprawdza się również w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego związanych z trudnościami z trawieniem – ekstrakty aloesu mają udowodnione działanie żółciopędne. Oprócz tego wskazać trzeba na alkaloidy i związki zawarte w aloesie, które powodować mogą między innymi redukcję powikłań sercowo naczyniowych – zwłaszcza w zakresie zaburzeń lipidowych oraz zespołu metabolicznego. Klasyczny sok z aloesu świetnie sprawdza się również w terapii łuszczycy oraz schorzeń atopowych skóry.

W jakiej formie można stosować sok z aloesu?

Formuł na spożywanie soku z aloesu jest naprawdę bardzo wiele. Szczególnie wiele uwagi warto poświęcić choćby naturalnemu sokowi, który zawiera najwięcej substancji aktywnych i jest bardzo prosty w spożywaniu. Dla osób nietolerujących smaku aloesu, istnieje możliwość spożywania go również w formie prostych do połknięcia kapsułek. Dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby chorujące m.in. na hemoroidy nie powinny stosować aloesu – głównie ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia działania przeczyszczającego. Do rzadkich działań niepożądanych należy zaliczyć pokrzywki, obrzęki oraz reakcje alergiczne na składniki ekstraktu aloesu – zdarzają się one jednakowoż bardzo rzadko i nie są problemem w ogólnej populacji. Warto o tym pamiętać i chętnie stosować te preparaty, które naprawdę pozytywnie wpływają na nasze zdrowie!