×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 802.

Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 luty 2014 17:29

Siedząca praca zabija!

Mówiąc wprost, praca siedząca szkodzi. Nasze ciało jest do niej po prostu nieprzystosowane. W ciągu całego życia w pracy jesteśmy w stanie przesiedzieć nawet 15 lat! Wydaje się, że siedząca praca to praca idealna. Nie musimy stać, trudzić się, podnosić, jest nam komfortowo i wygodnie. Czy jest to aby na pewno prawda?

 

Siedzący tryb życia prowadzi do wielu schorzeń. Zaczynając od tych całkiem drobnych, aż po bardzo poważne. Podstawowy problem związany z brakiem ruchu to przede wszystkim nadwaga. Organizm nie ma okazji spalić kalorii jakie mu dostarczamy i kończy się to ich magazynowaniem w postaci zbędnego tłuszczu. Brak ruchu ma bardzo zły wpływ na nasze mięśnie jamy brzusznej. Prowadzi to do zaparć przez gromadzenie się resztek pożywienia w jelitach. Proces jest bardzo toksyczny nie tylko dla układu pokarmowego, lecz dla całego organizmu. Może to powodować osłabienie, podrażnienia jelit, a nawet nowotwory jelita grubego.

Kolejna częsta przypadłość to hemoroidy czyli nadmiernie rozszerzone żyły w odbycie. Ta wstydliwa i często lekceważona dolegliwość powoduje ból, pieczenie i krwawienie prowadzące do stanu zapalnego. 

Żylaki nóg to kolejna choroba dotykająca często osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej. Mitem jest, że żylaki powoduje głównie praca stojąca. Kiedy siedzimy mięśnie naszych nóg nie pracują co unieruchamia też swobodne krążenie krwi. Zalegająca w żyłach krew przyczynia się do ich osłabienia.

Siedząc szkodzimy również swojemu kręgosłupowi. W tej pozycji jest prawie dwa razy bardziej obciążony niż w pozycji stojącej co prowadzi do skoliozy, zaokrąglania pleców i odstających łopatek. 

Ostatnie badania donoszą, że siedząc po 11 godzin dziennie mamy o 12 % większe ryzyko przedwczesnego zgonu.

Jak więc dbać o zdrowie, kiedy mamy siedzącą pracę? Ruch, ruch i jeszcze raz ruch! Zamiast jechać do pracy autem, pojedź rowerem. Po pracy mały spacer? Dlaczego nie! Basen w sobotę? Dzieci będą zachwycone! Godzina w weekend, czy nawet pół godziny w tygodniu nie zaburzą Twojego grafiku, nawet jeśli jesteś bardzo zapracowana. Pamiętaj o przerwach. Jeśli siedzisz, wstań choć raz na godzinę, przejdź się, zrób kilka przysiadów lub skłonów. Poprawi się nie tylko Twój stan zdrowia, ale i humor. 

Czytany 1142 razy

Artykuły powiązane

 • Hemoroidy - rodzaje, przyczyny i objawy Hemoroidy - rodzaje, przyczyny i objawy

  Hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne i mogą pojawić się w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to dziedziczenie, kolejny - następstwo biegunek i zaparć, a trzeci - u kobiet przed miesiączką, w trakcie ciąży lub połogu. Głównym objawem choroby jest krew w stolcu.

 • Zabawki intymne a zdrowie kobiety Zabawki intymne a zdrowie kobiety

  Wibrator to wspaniała zabawka erotyczna dla każdej kobiety. Dzięki niej możemy urozmaicić swoje życie seksualne, ale nie tylko... Należy pamiętać, że ze względu na bardzo intymny charakter, przy niewłaściwym stosowaniu, może okazać się źródłem zakażeń lub innych chorób.

 • Kwas foliowy – witamina, która dba o Twoje piękno, nie tylko w Dzień Kobiet Kwas foliowy – witamina, która dba o Twoje piękno, nie tylko w Dzień Kobiet

  Zabiegana i zapracowana, chciałabyś wreszcie zrobić coś dla siebie. Z okazji Dnia Kobiet spraw sobie najlepszy prezent i zadbaj o to, co masz najcenniejsze: o swoje zdrowie na każdym etapie życia. Bo zdrowa = piękna.

 • Kultura godna uwagi. Wpisz do kalendarza Kultura godna uwagi. Wpisz do kalendarza

  Przełom jesieni i zimy sprzyja „kulturalnym” wypadom. W końcu to nie przypadek, że w kinach grają najlepsze filmy, a teatry ogłaszają swoje premierowe spektakle. To idealny czas na spędzanie go poza domem z przyjaciółmi czy rodziną. Gdy dni są coraz krótsze, a za oknami szarówka tworzymy swoją własną mapę wydarzeń kulturalnych.

 • Przypominamy o oleju lnianym – dobroczynne działanie LenVitol Przypominamy o oleju lnianym – dobroczynne działanie LenVitol

  By zdrowo żyć w XXI wieku, poszukujemy recept w dawnych czasach. Paradoks? Niekoniecznie! Szczególnie metody naturalne sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi naszego organizmu. Jedną z nich jest włączenie do codziennej diety oleju lnianego.