Polecane artykuły

 • 1

piątek, 16 październik 2015 11:16

Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa?

Implanty zębowe – rozwiązanie problemów uzębienia

Pacjenci na całym świecie, w tym także i w Polsce, borykają się z problemami natury stomatologicznej. Jednym z takich problemów jest utrata zęba/zębów w wyniku choroby czy jakiegoś wypadku. W takich przypadkach nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą w postaci implantów. Stanowią one technologiczne rozwiązaniem zapewniające rozwiązanie problemów utraty zębów oraz wysoki komfort związany z ich użytkowaniem. Wielu pacjentów docenia implanty, podkreślając że nie widza różnicy pomiędzy naturalnym uzębieniem, a także zwracają uwagę na komfort stosowania. Implanty stomatologiczne umożliwiają ponowne normalne funkcjonowanie oraz co najważniejsze uśmiechanie się bez poczucia jakiegokolwiek dyskomfortu. Pacjenci, u których utrata zębów związana jest z wypadkiem, przebytą próchnicą lub inną chorobą z powodzeniem mogą zastąpić zniszczone naturalne uzębienie implantami.
Podstawowym zadaniem implantów zębowych jest ich funkcjonowanie na wzór normalnego, zdrowego uzębienia. Dotyczy to zarówno względów mechanicznych, jak i fizjologicznych. Implantacja jest zabiegiem o średniej inwazyjności i uważanym obecnie za najbezpieczniejszy w swojej klasie. Implanty zębowe produkuje się z biozgodnego materiału – tytanu, nie powoduje on odczynów zapalnych czy alergicznych. Implanty zębowe są więc trwałe, mocne i bezpieczne. Dlatego stają się coraz bardziej powszechne. Jednak jest to zabieg, na który jeszcze nie każdy może sobie pozwolić.

Czy implanty mogą być refundowane?

Wielu osobom na hasło wstawienie implantu zębowego objawia się perspektywa pełnego pokrycia kosztów leczenia. Jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość całkowitej refundacji kosztów wstawienia implantów zębowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wielu pacjentów boryka się z problemem utraty zębów. Często, szczególnie w wyniku wypadków, dotyczy to nie tylko jednego zęba. Utrata większej ilości zębów wiąże się z nieestetyczną „dziurą”, wieloma problemami stomatologicznymi – pozostałe zęby rozluźniają się i mają większą tendencję do wypadania oraz zgryz ulega przesunięciu, ale przede wszystkim wiązać się to może z drastycznym obniżeniem komfortu w gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów. Dlatego zastosowanie implantów zębowych w celu zastąpienia utraconych zębów wydaje się być wspaniałą opcją. Jednak konfrontacja z kosztami takiej operacji często zniechęca ludzi do korzystania z tej opcji.

W Polsce leczenie stomatologiczne jest w bardzo ograniczonym stopniu finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wielu pacjentów jest więc zmuszonych do prywatnego i niekiedy kosztownego leczenia. Niestety, także w przypadku - leczenia implantoprotetycznego - nie jest ono w żadnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że żaden z podmiotów leczniczych nie może ubiegać się o przyznanie jakiejkolwiek ilości zabiegów, które zostaną zrefundowane przez NFZ oraz żaden z pacjentów nie może starać się o zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów, gdyż leczenie tą techniką nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Jednak istnieją pewne odstępstwa od tej reguły.
Jak podaje lek. stom. Wioletta Bereziewicz z Zakładu Stomatologii Zintegrowanej IS CMUJ w Krakowie mogą zdarzyć się wyjątkowe sytuacje, w których osoba poszkodowana utraciwszy zęby w okolicznościach nieszczęśliwego wypadku, może ubiegać się o zwrot kosztów tego rodzaju leczenia odtwórczego. Jednak związane jest to ze złożeniem indywidualnego podania do właściwego Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ, w którym znajdzie się poświadczenie, że utrata zębów wynikła w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Ważne jest wówczas przedstawienie stosownej dokumentacji od prowadzącego lekarza stomatologa.
Na liście zabiegów stomatologicznych objętych finansowaniem w ramach umowy z NFZ znajdują się limitowane usługi stomatologiczne takie jak: raz do roku badanie lekarskie oraz trzy razy w roku lekarskie badanie kontrolne, a także zabiegi nielimitowane: zdjęcie zębowe wewnątrzustne, znieczulenie miejscowe powierzchniowe, leczenie próchnicy powierzchownej, opatrunek leczniczy w zębie stałym oraz usunięcie zęba jedno- lub wielokorzeniowego.

Do szczególnych przypadków należy wspomniane powyżej leczenie odtwórcze uzębienia poprzez implanty zębowe. Jednak w porównaniu do usług komercyjnych oczekiwanie na wykonanie zabiegu refundowanego jest znacznie dłuższe. Natomiast lek. stom. Agnieszka Wiślińska podkreśla, że kwota refundacji wstawienia implantów zębowych jest zbyt niska aby było możliwe zastosowanie najwyższej jakości nowoczesnych materiałów.
Refundacja wstawienia implantów zębowych może podlegać refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to możliwe jedynie w przypadku udokumentowanej utraty zębów na skutek nieszczęśliwego wypadku. Pomimo możliwości rezygnacji z kosztów leczenia, refundowane implantacje wiążą się z pewnymi niedogodnościami, których uniknięcie jest możliwe w przypadku usług komercyjnych. 

Czytany 5957 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.