Polecane artykuły

 • 1

piątek, 16 październik 2015 11:16

Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa?

Implanty zębowe – rozwiązanie problemów uzębienia

Pacjenci na całym świecie, w tym także i w Polsce, borykają się z problemami natury stomatologicznej. Jednym z takich problemów jest utrata zęba/zębów w wyniku choroby czy jakiegoś wypadku. W takich przypadkach nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą w postaci implantów. Stanowią one technologiczne rozwiązaniem zapewniające rozwiązanie problemów utraty zębów oraz wysoki komfort związany z ich użytkowaniem. Wielu pacjentów docenia implanty, podkreślając że nie widza różnicy pomiędzy naturalnym uzębieniem, a także zwracają uwagę na komfort stosowania. Implanty stomatologiczne umożliwiają ponowne normalne funkcjonowanie oraz co najważniejsze uśmiechanie się bez poczucia jakiegokolwiek dyskomfortu. Pacjenci, u których utrata zębów związana jest z wypadkiem, przebytą próchnicą lub inną chorobą z powodzeniem mogą zastąpić zniszczone naturalne uzębienie implantami.
Podstawowym zadaniem implantów zębowych jest ich funkcjonowanie na wzór normalnego, zdrowego uzębienia. Dotyczy to zarówno względów mechanicznych, jak i fizjologicznych. Implantacja jest zabiegiem o średniej inwazyjności i uważanym obecnie za najbezpieczniejszy w swojej klasie. Implanty zębowe produkuje się z biozgodnego materiału – tytanu, nie powoduje on odczynów zapalnych czy alergicznych. Implanty zębowe są więc trwałe, mocne i bezpieczne. Dlatego stają się coraz bardziej powszechne. Jednak jest to zabieg, na który jeszcze nie każdy może sobie pozwolić.

Czy implanty mogą być refundowane?

Wielu osobom na hasło wstawienie implantu zębowego objawia się perspektywa pełnego pokrycia kosztów leczenia. Jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość całkowitej refundacji kosztów wstawienia implantów zębowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wielu pacjentów boryka się z problemem utraty zębów. Często, szczególnie w wyniku wypadków, dotyczy to nie tylko jednego zęba. Utrata większej ilości zębów wiąże się z nieestetyczną „dziurą”, wieloma problemami stomatologicznymi – pozostałe zęby rozluźniają się i mają większą tendencję do wypadania oraz zgryz ulega przesunięciu, ale przede wszystkim wiązać się to może z drastycznym obniżeniem komfortu w gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów. Dlatego zastosowanie implantów zębowych w celu zastąpienia utraconych zębów wydaje się być wspaniałą opcją. Jednak konfrontacja z kosztami takiej operacji często zniechęca ludzi do korzystania z tej opcji.

W Polsce leczenie stomatologiczne jest w bardzo ograniczonym stopniu finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wielu pacjentów jest więc zmuszonych do prywatnego i niekiedy kosztownego leczenia. Niestety, także w przypadku - leczenia implantoprotetycznego - nie jest ono w żadnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że żaden z podmiotów leczniczych nie może ubiegać się o przyznanie jakiejkolwiek ilości zabiegów, które zostaną zrefundowane przez NFZ oraz żaden z pacjentów nie może starać się o zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów, gdyż leczenie tą techniką nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Jednak istnieją pewne odstępstwa od tej reguły.
Jak podaje lek. stom. Wioletta Bereziewicz z Zakładu Stomatologii Zintegrowanej IS CMUJ w Krakowie mogą zdarzyć się wyjątkowe sytuacje, w których osoba poszkodowana utraciwszy zęby w okolicznościach nieszczęśliwego wypadku, może ubiegać się o zwrot kosztów tego rodzaju leczenia odtwórczego. Jednak związane jest to ze złożeniem indywidualnego podania do właściwego Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ, w którym znajdzie się poświadczenie, że utrata zębów wynikła w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Ważne jest wówczas przedstawienie stosownej dokumentacji od prowadzącego lekarza stomatologa.
Na liście zabiegów stomatologicznych objętych finansowaniem w ramach umowy z NFZ znajdują się limitowane usługi stomatologiczne takie jak: raz do roku badanie lekarskie oraz trzy razy w roku lekarskie badanie kontrolne, a także zabiegi nielimitowane: zdjęcie zębowe wewnątrzustne, znieczulenie miejscowe powierzchniowe, leczenie próchnicy powierzchownej, opatrunek leczniczy w zębie stałym oraz usunięcie zęba jedno- lub wielokorzeniowego.

Do szczególnych przypadków należy wspomniane powyżej leczenie odtwórcze uzębienia poprzez implanty zębowe. Jednak w porównaniu do usług komercyjnych oczekiwanie na wykonanie zabiegu refundowanego jest znacznie dłuższe. Natomiast lek. stom. Agnieszka Wiślińska podkreśla, że kwota refundacji wstawienia implantów zębowych jest zbyt niska aby było możliwe zastosowanie najwyższej jakości nowoczesnych materiałów.
Refundacja wstawienia implantów zębowych może podlegać refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to możliwe jedynie w przypadku udokumentowanej utraty zębów na skutek nieszczęśliwego wypadku. Pomimo możliwości rezygnacji z kosztów leczenia, refundowane implantacje wiążą się z pewnymi niedogodnościami, których uniknięcie jest możliwe w przypadku usług komercyjnych. 

Czytany 5697 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?