Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 maj 2018 12:00

Przenośny detektor gazu — jaki wybrać?

Przenośny detektor gazu jest urządzeniem, które daje poczucie pełnego bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wykrywa kilka różnych gazów i ma bardzo dużą wydajność działania, dlatego w trosce o bezpieczeństwo pracowników, warto w taki detektor zainwestować. Jaki będzie najlepszy?

 

Ulatniające się gazy stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Część z nich jest bardzo toksyczna, inne stanowią zagrożenie wybuchem, a zbyt duże stężenie tlenu w powietrzu może doprowadzić do rozpoczęcia gwałtownej reakcji spalania. Posługując się wyłącznie zmysłem węchu nie jesteśmy w stanie wykryć niebezpiecznie wysokiego stężenia gazów w powietrzu, dlatego przenośny detektor gazu to urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w żadnym miejscu pracy, w którym pracownicy mogą mieć do czynienia z niebezpiecznymi gazami.

Wśród dostępnych na rynku modeli można znaleźć nawet taki przenośny detektor gazu, który wykrywa do siedmiu różnych gazów. To pierwszy czynnik, na który powinniśmy zwracać uwagę podczas uwagę — liczba wykrywanych gazów. W miejscach takich jak hale produkcyjne czy nawet warsztaty samochodowe zdecydowanie przyda się detektor wielogazowy. Po drugie, zwróćmy uwagę na głośność alarmu dźwiękowego, jaki wszczyna urządzenie po wykryciu niebezpiecznego stężenia gazów w powietrzu. Im lepiej będzie słyszalny, tym większe szanse, że w głośnych miejscach pracy będzie on dobrze słyszalny. Dobrze również, jeśli przenośny detektor gazu ma funkcję wibracji, która daje dodatkowe ostrzeżenie.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania obudowy przenośnego detektora gazu. Dobrze, żeby było to urządzenie proste w obsłudze i intuicyjne, zawierające tylko kilka przycisków. Przyjrzyjmy się także wyświetlaczowi. Niektóre modele maja funkcję alarmu wielokolorowego, dzięki którym będzie dobrzy widoczny w ciemnych pomieszczeniach. Wtedy przyda się także podświetlany wyświetlacz.