Wydrukuj tę stronę
czwartek, 23 maj 2019 14:47

Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści. 

Olej z wiesiołka i jego właściwości

Wiesiołek jest rośliną należącą do rodziny wiesiołkowatych, która rośnie na polach, łąkach oraz różnego rodzaju nieużytkach. W naszym kraju możemy spotkać aż ok. 30 gatunków wiesiołka, wśród których najbardziej popularny jest wiesiołek dwuletni. Wyróżnia się on drobnymi, czteropłatowymi kwiatami oraz drobnymi i podłużnymi liśćmi. Najcenniejsze są jednak jego nasiona - drobne oraz twarde, z których to właśnie tłoczony jest słynny olej z wiesiołka

W tych niewielkich ziarenkach znajdują się m.in.:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, gamma linolenowy, oleinowy),
  • kwasy nasycone,
  • fitosterole, 
  • witamina E, 
  • cynk, 
  • selen,
  • wapń,
  • magnez,
  • białka,
  • sterole roślinne,
  • tryptofan.

Olej z wiesiołka zastosowanie 

Wspomaga odchudzanie

Olej z wiesiołka zalecany jest wszystkim, którzy pragną pozbyć się niechcianych kilogramów. Wszystko, za sprawą kwasu GLA (gamma-linolenowego), który pobudza działanie tkanki brunatnej, odpowiedzialnej za spalanie nadmiaru tłuszczu, a następnie przetwarzanie go na ciepło. Co więcej, olejek ten działa również korzystnie na procesy trawienne oraz dba o prawidłowy metabolizm. 

Pomaga łagodzić choroby reumatyczne

Obecne w oleju kwasy działają także kojąco oraz przeciwbólowo w przypadku stanów zapalnych oraz bólów reumatycznych, gdyż ułatwiają one regenerację tkanki chrzęstnej oraz łącznej.

Zwalcza trądzik oraz problemy skórne

Olej z wiesiołka jest również zalecany przy problemach skórnych. Dba o odpowiednią jędrność, elastyczność oraz zdrowy wygląd naszej skóry, utrzymując ponadto jej odpowiedni poziom nawodnienia. Regularne stosowanie pozwala również usunąć szkodliwe toksyny. 

Co więcej, nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do produkcji enzymu delta 6-desaturaza, wspomagającego leczenie wielu zmian skórnych, takich jak trądzik, podrażnienia czy łuszczyca. 

Olej z wiesiołka na odporność

Spożywanie oleju z wiesiołka wzmacnia naszą barierę ochronną, pozwala usunąć toksyny z organizmu oraz chroni przed działaniem wolnych rodników. Jest on także skuteczny w m.in. łagodzeniu objawów alergii, problemów z gardłem czy w przypadku astmy lub innych chorób górnych dróg oddechowych. 

Łagodzi objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego)

Jest to produkt zalecany w szczególności kobietom zmagającym się z uciążliwymi miesiączkami oraz będących w okresie menopauzy, gdyż bogata ilość kwasów tłuszczowych skutecznie reguluje gospodarkę hormonalną, uśmierzając nieprzyjemne dolegliwości.