×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 maj 2016 10:59

Powikłania – groźne oblicze grypy

Grypa jest groźnym wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, które potrafi w krótkim czasie zaatakować nawet tysiące osób. Gdy zauważysz u siebie typowe objawy infekcji, nie bagatelizuj ich. Zarejestruj się do lekarza i wylecz ją do końca. „Przechodzona” grypa bywa niebezpieczna i wiąże się z wieloma powikłaniami.

Lecz grypę!

Wystarczy, że ktoś obok Ciebie kichnie czy zakaszle, byś niebawem musiał zmagać się z nieprzyjemnymi objawami grypy. W tym czasie stosuj się ściśle do zaleceń lekarza i leż w łóżku. Jeśli tego nie zrobisz, mogą pojawić się groźne komplikacje.

Jak rozpoznać grypę? Infekcja zaczyna się dość ostro, od wysokiej gorączki, której towarzyszą dreszcze. Jest Ci zimno, bolą Cię mięśnie i ogólnie czujesz się źle? Dokuczają Ci też kaszel, ból gardła i bóle w klatce piersiowej? To znak, że pora na odpoczynek i kurację – tym bardziej, że osłabienie zapewne i tak nie pozwoli Ci pracować.

Osoby, które próbują pominąć leczenie, cierpią z powodu powikłań grypy. Najczęściej w następstwie infekcji rozwijają się zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc.

Zapalenie oskrzeli albo zapalenie płuc

Ostre zapalenie oskrzeli objawia się uciążliwym kaszlem – suchym, potem mokrym z odkrztuszaniem wydzieliny. Czasem pojawiają się duszności. Chorobę leczy się objawowo. Należy przyjmować leki przeciwbólowe, ewentualnie przeciwgorączkowe i wykrztuśne. 

Jeśli po grypie rozwinie się zapalenie płuc, możesz odczuwać dreszcze i cierpieć z powodu gorączki. Dokuczają też bóle w klatce piersiowej i meczący kaszel. Kiedy lekarz zdiagnozuje u Ciebie zapalenie płuc, zaordynuje antybiotyk. Pomogą również leki przeciwgorączkowe, wykrztuśne i oklepywanie pleców. Powinieneś leżeć w łóżku i odpoczywać. W przypadku ciężkiego zapalenia płuc lekarz skieruje Cię do szpitala.

Zapalenie ucha, zapalenie zatok

Kolejne powikłanie grypy, czyli ostre zapalenie ucha, wiąże się z bólem, pogorszeniem słuchu i gorączką. Czasem dochodzi nawet do samoistnego przedziurawienia błony bębenkowej i odpływu wydzieliny zalegającej w uchu środkowym. Jeżeli do infekcji doprowadziły tylko wirusy, należy stosować leczenie objawowe (przyjmować leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne). Kiedy za wirusami wnikną bakterie, lekarz zapewne przepisze antybiotyk.

Dość często zdarza się, że w następstwie grypy rozwija się zapalenie zatok przynosowych. Gdy cierpisz na zmiany zapalne tego rodzaju, czujesz ucisk w obrębie policzków oraz dotkliwy ból w okolicach czoła i nosa, masz gorączkę i zatkany nos. Ulgę przyniesie Ci sól fizjologiczna wkrapiana do nosa, napar z majeranku, inhalacje z soli kuchennej lub iwonickiej oraz ciepłe, suche okłady – stosuj je na czoło i policzki. Jeśli do wirusów dołączą bakterie, lekarz zaleci antybiotykoterapię.

Nie dopuść do powikłań grypy

Wyżej wymienione powikłania niestety nie są jedynymi, które mogą pojawić się w wyniku źle leczonej grypy. Nie zaniedbuj nawet nieznacznych objawów, które świadczą, że zaatakowały Cię wirusy. Zostań w domu przez kilka dni i odpoczywaj w łóżku. Pij herbatki ziołowe, sok z malin i jedz miód.

Kiedy czujesz, że coś zaczyna Cię niemiło łaskotać i drapać w gardle, nie pozwól stanowi zapalnemu się rozwinąć. Ból, zaczerwienia oraz obrzęki w gardle i jamie ustnej złagodzą pastylki do ssania zawierające unikalną benzydaminę, która miejscowo znieczula i wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antyseptyczne. Bezpieczny lek pomaga pozbyć się przykrych dolegliwości u dorosłych i dzieci, które skończyły 6 lat.

W przyszłym roku koniecznie zaszczep się na grypę – to skuteczny sposób zapobiegania nieprzyjemnym i czasem bardzo groźnym infekcjom.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc