×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
środa, 04 październik 2017 18:29

Opieka stomatologiczna w Polsce

Statystyki, które obrazują kondycję uzębienia przeciętnego Polaka są zatrważające.

Według oficjalnych statystyk aż 90 procent dorosłych obywateli naszego kraju ma próchnicę. Co gorsza, ten sam problem dotyczy aż 80 procent osób w wieku 12-18 lat. Ze statystyk wynika również, że jedynie 5 procent Polaków posiada pełne uzębienie.

Dlaczego jest tak źle? Według lekarzy podstawową przyczyną opisywanego stanu rzeczy jest brak elementarnej wiedzy na temat zasad dbania o zęby a także konsekwencji braku regularnych wizyt u stomatologa. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Opieka stomatologiczna w Polsce

Z cytowanych badań wynika, że ogromna większość naszych Rodaków nadal odwiedza takie miejsca, jak przychodnia stomatologiczna jedynie wtedy, gdy problem z zębem staje się naprawdę palący. Niestety, próchnica zębów bynajmniej nie jest chorobą, której konsekwencje ograniczają się wyłącznie do okolic uzębienia zaś sam bół zęba to w rzeczywistości jeden z mniej niebezpiecznych przejawó tej choroby. Warto mieć świadomość, że ząb, w którym rozwijają się procesy próchnicze to prawdziwe siedlisko bakterii. Atakują one nie tylko dziąsła oraz jamę ustną(przez co mogą prowadzić na przykład do osłabienia odporności organizmu i częstych infekcji), ale również przełyk, żołądek oraz inne organy, sama próchnica może zaś stanowić przyczynę nawet takich chorób, jak wrzody żołądka czy zapalenie kłębuszków nerwowych.

Regularne wizyty u lekarza stomatologa są również niezwykle istotne w przypadku dzieci. Stomatolog dziecięcy nie tylko jest w stanie ocenić, czy w obrębie jamy ustnej młodego człowieka nie dzieje się nic niepokojącego, ale również w razie potrzeby skierować dziecko do ortodonty(jak wiadomo, im wcześniej zacznie się korygować wady uzębienia, tym szansa na sukces jest większa).

Kolejny z powodów, dla których należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny to profilaktyka chorób nowotworowych jamy ustnej oraz gardła. Niestety, liczba nowotworów tego rodzaju z każdym rokiem jest coraz większa. Do czynników ryzyka należą zaś nie tylko alkohol oraz papierosy, ale również niektóre szczepy wirusa HPV, którym można zarazić się podczas seksu oralnego(według lekarzy właśnie z tego powodu nowotwory jamy ustnej i gardła coraz częściej są diagnozowane również u osób młodych, które nie palą papierosów). Lekarz stomatolog lub periodontolog jest kompetentny do przeprowadzenia pełnego przeglądu jamy ustnej oraz części gardła, co pozwoli stwierdzić lub wykluczyć obecność niepokojących zmian.