Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 marzec 2019 19:37

Oczyszczanie organizmu – czy warto to robić?

Wraz z nadejściem wiosny, chcielibyśmy mieć więcej energii, bo wreszcie wyszło słońce i możemy wyjść na spacer, uprawiać sporty czy wygrzewać się w pierwszych promieniach słońca. Okazuje się jednak, że pomimo pięknej pogody, wcale nie mamy więcej energii. Przyczyną może być nadmiar toksyn.

Oczyszczanie organizmu, czyli co to znaczy?

Oczyszczanie organizmu to nic innego, jak usunięcie z niego złogów toksyn, zalegających w naszym ciele, np. w jelitach. Oczyszczanie organizmu nazywane jest też inaczej detoksykacją, właśnie przez to, co usuwamy z organizmu – toksyny. Wpływają one negatywnie na nasze samopoczucie, odpowiadają za spadek energii i suchość skóry. Dzięki detoksykacji pozbędziemy się również kilku zbędnych kilogramów i uregulujemy pracę jelit. Dobrym momentem na oczyszczanie organizmu jest wiosna. Kiedy zima ustępuje, powoli ustępuje także smog, który w naszym ciele pozostawił wiele złych substancji, których należy się pozbyć. Zanim jednak przystąpimy do detoksykacji, powinno się skonsultować z lekarzem i dietetykiem, żeby sobie nie zaszkodzić.

Czy nasze ciało na pewno potrzebuje detoksykacji?

Zanim postanowimy, że zrobimy sobie oczyszczanie organizmu i zanim skonsultujemy się ze specjalistą, warto zastanowić się nad tym, czy na pewno detoksykacja jest nam potrzebna. Nie zawsze zmęczenie, apatia i sucha cera jest oznaką nadmiaru toksyn, czasem może znaczyć to, że naszemu organizmowi brakuje witamin, bądź jesteśmy chorzy. Detoksykacja mogłaby pogorszyć nasz stan, wypłukując z organizmu zamiast toksyny, to witaminy. Ważne jest więc, żeby odpowiedzieć sobie na kilka pytań – czy rytm wypróżnień jest regularny? Czy po zjedzeniu posiłku odczuwa się zmęczenie? Czy nastąpiła utrata apetytu? Czy odporność spadła, a zmęczenie jest nasilone? Jeśli widzimy u siebie takie objawy, można podjąć się oczyszczania organizmu.

Jak oczyścić organizm?

Żeby dobrze oczyścić organizm, należy zrezygnować z soli i cukru, a także ciężkostrawnych potraw. Lepiej zdecydować się na świeże warzywa i owoce, lekkie zupy i koktajle z dodatkiem kefiru. Powinno pić się także dużo wody (zwłaszcza z sokiem z cytryny) oraz ziół, np. rumianku, mięty i pokrzywy. Wskazane jest również włączenie do diety błonnika, jedzenie produktów pełnoziarnistych i strączkowych. Nie zalecane jest jednak sięganie po środki przeczyszczające, chyba, że ziołowe, które mają łagodne i bezpieczne dla organizmu działanie.