Wydrukuj tę stronę
wtorek, 10 październik 2017 19:47

Miód pitny, napój alkoholowy na bazie miodu. Pyszny i zdrowy

Miód pitny to tradycyjny napój alkoholowy, który powstaje na bazie pysznego miodu nektarowego. Można powiedzieć, że jest to jeden z najstarszych rodzajów alkoholu. Prawdopodobnie wytwarzany był on już w czasach starożytnych. W Europie to Polska słynęła z najlepszych miodów pitnych. Obecnie jego popularność znowu wzrasta, dlatego że jest on doskonałą alternatywą dla mocnych alkoholi.

Warto wspomnieć, że ten trunek nie powstaje przez połączenie miodu i spirytusu. Jego wyjątkowa produkcja określana jest miodosytnictwem. Na początku trzeba przygotować brzeczkę miodową, która ulega procesowi fermentacji. Najważniejszym i ostatnim etapem jest okres kiedy miód dojrzewa. Producenci oferują wiele rodzajów miodów pitnych, ze względu na to że przygotowywane są one z różnych odmian miodu, a do brzeczki dodane mogą być różne soki bądź przyprawy. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaki rodzaj miodu pitnego wybrać?

Należy zacząć od tego, że według tradycyjnego podziału wyróżniamy takie miody pitne jak: półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki. Znany jest też podział na miody pitne sycone i niesycone. Różnica między nimi polega na tym, że w miodach syconych brzeczka jest przez jakiś czas gotowana. Biorąc pod uwagę podstawową klasyfikacje najmocniejszym miodem pitnym jest półtorak, ponieważ posiada od 14% do 16% alkoholu. Powstaje przez połączenie 1 litra miodu z 0,5 litra wody. Chociaż czas jego leżakowania wynosi od 8 do 10 lat, zdecydowanie warto na niego czekać. Ma wyjątkowy, słodki smak i dlatego często określany jest miodem królewskim. Z tej kategorii popularnym miodem pitnym jest Półtorak „Jadwiga”, odznacza się subtelnym i unikalnym smakiem. Do zakupu zachęca również herbaciana barwa tego miodu oraz to że wlewany jest w kamionkowe bądź szklane butelki. Mniej słodki jest dwójniak, ale zawiera tyle samo alkoholu. Okres jego dojrzewania wynosi około pięciu lat. Często do jego brzeczki dodawane są przyprawy korzenne bądź soki owocowe. Godny uwagi jest Dwójniak Kurpiowski, do którego dodawany jest sok z czarnej porzeczki i przyprawa korzenna. Ze względu na to ma on wyrazisty a zarazem szlachetny smak. Szukając czegoś mniej słodkiego warto spróbować trójniaka, zawiera on od 12% do 15% alkoholu. Dobrym wyborem będzie Miód Pitny Staropolski Tradycyjny, który ma doskonały smak i aromat. Natomiast jeśli gustujemy w alkoholach półwytrawnych, to najlepszy będzie czwórniak, o mocy od 9% do 12%. Jest to najlżejszy i najtańszy miód pitny, który będzie dobrym dodatkiem do dań mięsnych. Ceny miodów pitnych są zróżnicowane, zależą one przede wszystkim od rodzaju miodu wykorzystanego w produkcji i zawartości alkoholu. Warto pamiętać, aby kupować alkohol w sprawdzonym miejscu. Wiarygodnym sklepem internetowym jest Słoik Miodu. Miód pitny kupimy tam w dobrej cenie i zostanie on dostarczony bezpośrednio do domu.

Ciekawe informacje o miodzie pitnym

Miód pitny to tradycyjny trunek, dlatego będzie doskonałym prezentem. Można wykorzystać go do zrobienia grzańca bądź orzeźwiającego drinka. Ma on także właściwości zdrowotne między innymi podnosi odporność organizmu. Jednak jeśli chcemy dbać o linię, należy spożywać go w rozsądnych ilościach, ponieważ ma dużo kalorii.