Wydrukuj tę stronę
środa, 19 luty 2020 12:13

Kiedy zalecane jest wykonanie echa serca?

Echo serca Echo serca

Bywa, że podczas wizyty u kardiologa okazuje się, że wskazane jest zrobienie dodatkowych badań, aby stwierdzić co dokładnie dolega pacjentowi. Zwykle lekarz zleca wówczas m.in. echokardiografię, która wykorzystując fale ultradźwiękowe, umożliwia uzyskanie obrazu serca i ocenę jego stanu.

Echo serca powinno być wykonane wówczas, gdy objawy występujące u danej osoby, wskazują na to, iż może mieć ona chore serce. Ból, szmery, arytmia, duszności, omdlenia – nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli powtarzają się i to dość często. Zdarza się, że echokardiografia nie wykazuje nic niepokojącego i w końcu staje się jasne, że pacjent ma nerwicę. Z kolei w przypadku, gdy zdiagnozowana zostanie wada lub schorzenie kardiologiczne, robi się również inne badania i wdraża odpowiednie leczenie. Bywa też, że wskazana jest operacja. Dlatego to takie ważne, aby od razu trafić do dobrego specjalisty, na co można liczyć, korzystając z usług warszawskiej przychodni, położonej na terenie dzielnicy Białołęka. Osoby, u których stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego, chorobę niedokrwienną, przebyty zawał czy inne poważne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, powinny regularnie zapisywać się na echokardiografię. Zresztą to samo dotyczy każdego, kto cierpi na nadciśnienie tętnicze.

Echo serca jest bezpiecznym i bezbolesnym gadaniem, do którego właściwie nie trzeba się przygotowywać. Wykonywane jest przy użyciu głowicy podłączonej do echokardiografu. Lekarz przykłada ją do klatki piersiowej, a następnie zaczynają działać ultradźwięki. Czasami zalecane jest zrobienie echa serca przezprzełykowego, obciążeniowego albo kontrastowego. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy obraz uzyskany podczas badania przez klatkę piersiową pozwala stwierdzić, iż pacjentowi coś dolega, jednak nie da się określić jednoznacznie co. Oczywiście warto upewnić się czy dana poradnia dysponuje nowoczesnym sprzętem, ale przede wszystkim należy postarać się o to, aby echo serca wykonywał lekarz posiadający odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie w tym zakresie.