Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 maj 2018 12:11

Kaszel: co zrobić, gdy się pojawi?

Kaszel to jedna z najczęstszych dolegliwości towarzyszących infekcji. Czasami jest na tyle dokuczliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Istnieje wiele sposobów, by go złagodzić; ważne jednak, by dopasować metodę do rodzaju kaszlu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w zwalczeniu tej dolegliwości; wśród nich największą popularnością cieszą się syropy.

Kaszel: przyczyny

Warto zaznaczyć, że kaszel nie jest odrębną jednostką chorobową – to raczej zespół objawów, towarzyszący np. infekcjom wirusowym. Najczęściej nie powinien wzbudzić naszych obaw, jednak jeśli utrzymuje się dość długo, a dodatkowo nie występują żadne inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia lub grupy, warto zastanowić się, jakie są przyczyny pojawienia się kaszlu. Może się np. okazać, że to objaw poważniejszej choroby lub tzw. „kaszel palacza”. Czasami kaszel jest jedynie reakcją obronną organizmu na przedostanie się do dróg oddechowych ciała obcego lub w sytuacji, gdy długo przebywamy w pomieszczeniu z suchym powietrzem.

Kaszel: rodzaje i leczenie

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kaszlu – kaszel mokry i suchy. Z kaszlem mokrym mamy do czynienia wtedy, gdy wykrztuszamy wydzielinę, natomiast z kaszlem suchym – gdy jest on napastliwy, ale nie pojawia się żadna plwocina. Jeśli chodzi o łagodzenie kaszlu, podstawą jest rozpoznanie, z jakim rodzajem objawów mamy do czynienia. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza, że na początku infekcji zmagamy się z kaszlem suchym, który po jakimś czasie zmienia się w kaszel mokry. Z tego względu ważne jest obserwowanie reakcji własnego organizmu. W leczeniu kaszlu najczęściej stosuje się różnego rodzaju syropy; niektóre mają działanie wykrztuśne (np. Fenspogal), a dodatkowo przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela, co ułatwia spokojniejsze oddychanie i umożliwia funkcjonowanie bez ciągłych napadów kaszlu.