Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 wrzesień 2019 12:38

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparat na zęby Aparat na zęby

Leczenie ortodontyczne pozwala na wyleczenie wielu wad zgryzu. Opiera się ono na wykorzystaniu różnego rodzaju aparatów montowanych na stałe na zębach lub noszonych tylko w określonym czasie.

Jakie wyróżnia się rodzaje aparatów ortodontycznych?

Jakie są najczęściej stosowane rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wyróżnia się kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. Do najczęściej stosowanych zalicza się:

  • aparaty tradycyjne – mogą być metalowe, ceramiczne lub szafirowe. Są one przyklejane od przodu do zębów, które będą leczone. Część przyklejana do zęba nazywana jest zamkiem. Łączy się je przy pomocy specjalnych łuków. To właśnie łuki są wymieniane w czasie leczenia – w miarę upływu czasu na takie, które będą wywierały inny nacisk na zęby. Wymienia się je stopniowo, aby zęby mogły powoli nachodzić na prawidłową pozycję. Zamki ceramiczne lub szafirowe są mniej widoczne niż metalowe, przez co chętniej wybierane przez osoby, którym zależy na dyskrecji;

  • aparaty lingwalne – swoim wyglądem i sposobem działania przypominają te tradycyjne. Różnią się od nich jednak sposobem mocowania. Zamki przykleja się bowiem od strony języka, co sprawia, że aparat jest całkowicie niewidoczny na zewnątrz;

  • aparaty samoligaturujące – cenione są za to, że leczenie przy ich pomocy jest zazwyczaj szybsze niż przy zamkach ligaturowych. Wyposażone są w mechanizm przesuwny, który blokuje łuk samoistnie. To powoduje, że nie trzeba odwiedzać lekarza tak często, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Jaki aparat wybrać dla siebie?

Aparat ortodontyczny musi być dostosowany do wady zgryzu. Dlatego jego doboru po konsultacji z pacjentem zawsze wykonuje specjalista. Usługi tego rodzaju oferują gabinety ortodontyczne lub kliniki stomatologiczne o szerszym zakresie działania np. takie jak https://www.fabdent.pl/. Trzeba tutaj pamiętać, że lekarz dobiera aparat tak, aby wada była wyleczona jak najlepiej i jak najszybciej. Jeżeli wadę można leczyć na kilka sposobów, zawsze podaje pacjentowi wszystkie możliwości i wyjaśnia dokładnie działanie poszczególnych metod.