Wydrukuj tę stronę
środa, 16 październik 2019 17:35

Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

Niski indeks glikemiczny Niski indeks glikemiczny

Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

Zdrowa dieta to nie tylko podstawa dobrego samopoczucia, ale także atrakcyjnego wyglądu. Przy wyborze właściwej diety należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich jest tak zwany ładunek glikemiczny. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest ładunek glikemiczny?

Ładunek glikemiczny, czyli w skrócie ŁG, to specjalny czynnik, który opisuje nie tylko indeks glikemiczny produktów, ale także ilość węglowodanów, która się w nich znajduje.

Gdy posiłek ma wysoki ładunek glikemiczny, oznacza to, że powoduje on szybsze zwiększenie stężenia glukozy we krwi – już po jego spożyciu. W rezultacie może prowadzić to do szybszego odkładania się tkanki tłuszczowej, a tym samym do zwiększenia masy ciała.

Zatem wtedy, gdy chcemy odżywiać się zdrowo, warto wybierać te produkty, które mają niski ładunek glikemiczny. Wtedy można skuteczniej dążyć do redukcji wagi i czuć się lepiej!

Jak sprawdzić ładunek glikemiczny produktów spożywczych?

Obliczenie ładunku glikemicznego różnych produktów spożywczych jest bardzo proste. W tym celu należy zastosować wzór:

ŁG = W * IG / 100

ŁG – ładunek glikemiczny

W – ilość węglowodanów w danej porcji

IG – indeks glikemiczny

Praktyczny kalkulator do obliczania ładunku glikemicznego można znaleźć także na stronie internetowej trenera i dietetyka Dawida Woźniakowskiego: https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/.

Jakie produkty posiadają niski ładunek glikemiczny?

Produkty mające niski indeks glikemiczny nie zawsze odznaczają się niskim ładunkiem glikemicznym. Zdarza się, że produkty o niskim indeksie mają wyższy ładunek glikemiczny oraz na odwrót.

Przykładowe produkty z niskim ładunkiem glikemicznym:

  • pieczywo razowe, jęczmienne, gryczane, żytnie,
  • naturalne płatki zbożowe,
  • mleko i jego przetwory,
  • owoce, w tym banany niedojrzałe, pomarańcze, jabłka, śliwki, truskawki, gruszki, mango, morele, ananasy, arbuz,
  • warzywa, w tym marchew, kukurydza, warzywa strączkowe,
  • orzechy.

Zaplanowanie i odpowiednie skomponowanie wartościowych posiłków nie musi być trudnym zadaniem. Znajomość takich wielkości jak indeks i ładunek glikemiczny niewątpliwie może w tym pomóc. Wszystko po to, by mieć pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkiego, co potrzebne.