Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 marzec 2019 19:59

Jak się obudzić na wiosnę?

Stres, mnóstwo pracy, pośpiech, wykonywanie kilku czynności naraz i wiele innych rzeczy, które mogą przyprawić o ból głowy. Przykłady można by mnożyć. Są to czynniki, przynoszące nie tylko frustrację, ale też zmęczenie i bezsenność, czego efektem jest totalny brak sił witalnych.

 

W jaki sposób sobie pomóc?

Brak energii rodzi skuteczne zniechęcenie, nie tylko do pracy, ale też do robienia tego, co daje radość. Niechęć do aktywności fizycznej, czytania, wyjścia z bliskimi na kawę czy pójścia na rajd – przemęczony człowiek nie jest w stanie cieszyć się życiem. Rodzi się apatia i tylko jedna myśl, aby się w końcu solidnej wyspać i zregenerować siły. Jak sobie przywrócić energię do działania, oprócz zaaplikowania sobie solidnej dawki snu i odpoczynku? Jest kilka skutecznych sposobów, ale aby je wprowadzić w życie, trzeba tego chcieć i wykazać się odrobiną silnej woli.

To, co jesz, ma znaczenie!

Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych. Jedzenie przed snem, zapychanie głodu słodyczami, chipsami, tłuste mięso i sporo używek – to najkrótsza droga do złego samopoczucia. Jak się okazuje, zdrowa dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Posiłki bogate w odpowiednie składniki odżywcze, będzie wpływać na stymulację produkcji enzymów, hormonów oraz neuroprzekaźników. Czego więc potrzebuje mózg do prawidłowego funkcjonowania? Glukozy i tlenu. Nie jest to jednak cukier prosty, ale węglowodany złożone, które można znaleźć m.in. w nasionach, ziarnach zbóż, ziemniakach czy fasoli. Tego typu węglowodany są trawione powoli, dlatego organizm może je jak najlepiej spożytkować. Oprócz tego pełne są witamin, minerałów oraz błonnika.

Ashwaganda – ze skarbca zielnika

Zioła wspomagają leczenie, ale też chronią przed rozwojem infekcji oraz przywracają siły witalne. Dla osób przemęczonych, znerwicowanych, apatycznych będzie pomocna np. Ashwagandha, czyli żeń szeń syberyjski. Zawarta w nim m.in. ginsenozyda zwiększa zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu. Efektem jej działania jest wzrost sił witalnych, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Oprócz tego wzmacnia się układ odpornościowy, a to też pośrednio wpływa na wzrost energii życiowej. Ashwaganda działa również uspokajająco i relaksacyjnie. Dzięki temu nie odczuwa się tak mocno skutków stresu i można efektywniej odpocząć w czasie wolnym od wykonywania codziennych obowiązków. Nie można zapomnieć oczywiście o tym, że ashwaganda działa na układ nerwowy, polepsza koncentrację i zdolności zapamiętywania. Czy to wszystkie zalety stosowania tego roślinnego preparatu? Na pewno nie! Dzięki ashwagandzie można też poprawić stan włosów i kondycję skóry. Wpływa też pozytywnie na pracę innych układów, o czym można szerzej poczytać w pismach branżowych czy na stronach tematycznych. w Internecie

Czy coś jeszcze?

Oczywiście, że tak! Nie można zapomnieć o sporej dawce ruchu. Aktywność na świeżym powietrzu skutecznie dotlenia mózg i powoduje produkcję hormonów szczęścia oraz nowych komórek nerwowych. Niwelowane jest odczucie stresu, zmęczenia i bólu. Liczy się także dobre nastawienie do życia i dobre relacje z ludźmi. Nie bez znaczenia jest także rozwijanie swojej pasji, co często bardzo mocno aktywizuje do działania i poczucia prawdziwej radości.