Wydrukuj tę stronę
wtorek, 13 październik 2020 16:36

Jak sobie radzić z lękiem u dzieci przed wizytą stomatologiczną?

wizyta stomatologiczna u dzieci wizyta stomatologiczna u dzieci

Podczas wizyty u dentysty bardzo często dzieci są przerażone lub zestresowane. W końcu wielu dorosłych podziela te same uczucia, więc możesz sobie wyobrazić, jak czasami może to być przytłaczające dla dzieci. Oto kilka wskazówek, jak pomóc dzieciom radzić sobie z uczuciami podczas wizyty u dentysty i jak sprawić, aby każda wizyta u dentysty u dzieci była dla nich pozytywnym doświadczeniem - więcej na https://www.information24news.com/pl.

 

Bądź otwarty i uczciwy wobec swoich dzieci

Generalnie dobrym pomysłem jest otwartość i szczerość wobec dzieci, jeśli chodzi o zabiegi stomatologiczne. Lęk przed nieznanym jest naturalny, więc dziecko, które rozumie, co się dzieje i dlaczego tak się dzieje, łatwiej przejdzie przez procedurę bez poważnych problemów i stresu emocjonalnego.
Kiedy Twoje dzieci zadają Ci pytania dotyczące wizyty u dentysty nie wahaj się odpowiadać. Jeśli wyczują, że się powstrzymujesz od odpowiedz lub jesteś nieuczciwy, może to mieć negatywny wpływ na sposób, w jaki podchodzą do dentysty, który przeniosą w dorosłość. Postaraj się odpowiadać jasno i szczerze, jednocześnie zapewniając dzieci, że szybko się to skończy, a dentysta jest do Twojej dyspozycji. Powtórz, że wszyscy chodzą do dentysty, łącznie z przyjaciółmi. Nawet zwierzęta potrzebują opieki dentystycznej! Pomoże to oswoić się dziecku z planowaną wizytą.

Spróbuj zrozumieć, co wywołuje lęki Twojego dziecka

Z powodu negatywnych doświadczeń z przeszłości Twoje dziecko może się bać lub niepokoić podczas wizyty u dentysty. Jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc dziecku przezwyciężyć te uczucia, jest zrozumienie, co wyzwala strach. Oto przegląd najczęstszych lęków, które mogą się pojawić u dzieci, oraz sposoby pomocy:

  • Strach przed zakłopotaniem. Niektóre dzieci mają bardzo oczywiste problemy z zębami, takie jak próchnica lub deformacje zębów, i czują się z tego powodu skrępowane. Ten strach jest szczególnie silny w przypadku dzieci, którym dokuczano. W tym momencie tak ważne jest upewnienie dziecka, że lekarze to profesjonaliści i mieli wcześniej do czynienia z rozmaitymi problemami stomatologicznymi. Rozumieją, że strach jest naturalną reakcją i dziecko nie powinno czuć się zawstydzone. Postaraj się znaleźć dentystę, który będzie komunikował się z dzieckiem podczas zabiegu, aby zapewniać mu ciągłe wsparcie.
  • Strach przed igłami lub zastrzykami. Ten strach jest bardzo powszechny, nawet u dorosłych. Świadomość bólu związanego z igłami może być bardzo przerażająca dla dzieci. Jednak profesjonalni stomatolodzy znają najlepsze techniki wykonywania wstrzyknięć tak bezbolesnych, jak to tylko możliwe. Często najlepiej jest trzymać igłę poza zasięgiem wzroku, prosząc dziecko, aby zamknęło oczy przed wykonaniem zastrzyku. Komputerowe zastrzyki są również świetną opcją, ponieważ nie wyglądają jak tradycyjna igła i mogą kontrolować prędkość i ciśnienie strzału.
  • Strach przed znieczuleniem. Niektórzy pacjenci czują się niekomfortowo na myśl o braku świadomości, jeśli zabieg jest wykonywany w pełnej narkozie. Inni nie lubią mieć maski na twarzy. Najlepszym podejściem jest udzielenie informacji i dokładne wyjaśnienie, czego może oczekiwać pacjent. Powolne działanie i wcześniejsze poinformowanie o szczegółach zabiegu może w dużym stopniu uspokoić pacjenta. Jeśli stres jest silny, dentyści powinni zawsze zdecydować się na zmianę terminu zabiegu, zamiast zmuszać dziecko, co może jeszcze bardziej wzmocnić strach.
  • Strach przed bólem. Po usłyszeniu o bolesnych doświadczeniach innych dzieci lub dorosłych, którzy mieli podobne zabiegi stomatologiczne, trudno nie oczekiwać tego samego. Jednak większość dentystów stara się zapewnić młodym pacjentom jak największy komfort. Wszystko powinno zostać wyjaśnione dzieciom, aby wiedziały, czego się spodziewać, zanim rozpocznie się jakikolwiek zabieg.
  • Strach przed paniką lub utratą kontroli. Przebywanie na fotelu dentystycznym podczas wykonywania zabiegu może wywołać te uczucia, zwłaszcza u dzieci i doprowadzić do niepokoju i paniki. Obecność rodziców podczas zabiegu i ciągła komunikacja z pacjentem to ważny element zachowania spokoju wszystkich. Dentyści powinni również zwrócić uwagę na to, aby zarówno rodzic, jak i dziecko wiedzieli o postępach w trakcie zabiegu, aby rozumieli, że wkrótce się skończy.

Gdy już będziesz miał jaśniejsze wyobrażenie o tym, jakiego rodzaju lęki przeżywa Twoje dziecko i co wywołuje te szczególne uczucia, łatwiej będzie się do niego odnieść i złagodzić jego niepokój.

Znajdź odpowiedniego dentystę dla swojego dziecka

Jak widać, istnieje wiele rzeczy, które mogą wywołać negatywne uczucia dziecka w stosunku do dentysty. Z tego powodu ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego dentystę dla potrzeb Twojej rodziny. Jeśli Twoje dziecko odczuwa silne obawy, najlepiej poszukać pediatry, który zajmuje się wyłącznie dziećmi. Powinieneś także zapytać, jakich metod używają, aby uspokoić pacjentów i sprawić, by każda wizyta była bardziej pozytywnym doświadczeniem.

Jako rodzic powinieneś również podzielić się wszelkimi doświadczeniami, które mogą dać dentystom wgląd w to, jak najlepiej pomóc dziecku. Jeśli w przeszłości mieli traumatyczne lub stresujące doświadczenie z dentystą, poinformuj o tym nowy zespół dentystyczny przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu. Mogą spróbować innego podejścia lub użyć innego rodzaju środków uspokajających, które pomogą złagodzić niepokój Twojego dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, wybierz dentystę rodzinnego, który sprawi, że Twoje dziecko poczuje się komfortowo i pewnie, aby pomóc w budowaniu pozytywnych nawyków dentystycznych w przyszłości i postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby dentysta był mniej przerażający dla Twoich dzieci.

Jeśli samodzielnie rodzicom nie uda się opanować lęku dziecka (przed dentystą czy jakiegokolwiek innego) warto udać się po pomoc do specjalisty - coacha rodzinnego lub psychologa. Pozostawiony lęk będzie coraz trudniejszy do opanowania.