Wydrukuj tę stronę
środa, 06 marzec 2019 15:57

Jak przygotować się do wysiłku umysłowego?

Przygotowujesz się do sesji? Przed Tobą duży projekt w pracy? Dobre tłuszcze w diecie, dzienna porcja magnezu i dobre nawodnienie organizmu – oto klucz do sukcesu! Sprawdź, jak zapewnić sobie lepszą koncentrację i jak uzupełnić elektrolity, które możesz stracić po dużym wysiłku intelektualnym.

 

1. Przyjmuj kwasy omega 3 i 6

Są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Gdy przyjmujesz ich za mało, możesz mieć problemy z pamięcią i trudniej jest Ci się skoncentrować. Dlatego w trakcie ważnego projektu w pracy czy egzaminów na uczelni, upewnij się, że masz ich właściwą ilość w diecie. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 i omega-6 są tłuste ryby, awokado, orzechy i oleje roślinne.

2. Zadbaj o prawidłowy poziom magnezu

To niezwykle ważny pierwiastek, który bierze udział w pracy układu nerwowego. Jego obniżony poziom może sprzyjać poczuciu zmęczenia i problemom z koncentracją. Gorsza praca układu nerwowego może być też wynikiem obniżonego poziomu innego ważnego dla Twojego mózgu i całego organizmu elektrolitu - potasu. Czasem dochodzi do zmniejszenia ich poziomu w wyniku intensywnego wysiłku intelektualnego.

Jak uzupełnić elektrolity? Oba pierwiastki znajdziesz w wielu potrawach. Magnez jest w ciemnej czekoladzie, szpinaku, pestkach dyni czy pszenicy. Dobrym źródłem potasu są za to daktyle, awokado i suszone morele. Uzupełnienie w ten sposób obniżonego poziomu pierwiastków może jednak trochę potrwać. Ekspresowo zrobią to elektrolity do picia i napoje izotoniczne.

3. Nawadniaj organizm

Nieprawidłowe nawodnienie nie tylko skutkuje obniżonym poziomem elektrolitów, ale także zmęczeniem, osłabieniem czy sennością. A przecież właśnie tego chcesz uniknąć! Zatem czym nawodnić organizm?

Najlepiej wodą mineralną zawierającą dużo cennych minerałów, których nie ma woda źródlana. Jej zalecana ilość to 2 litry dziennie, ale przy zwiększonym wysiłku intelektualnym wypijaj ok. 3-4 l na dobę. Liczy się nie tylko ilość i rodzaj wody, ale także to, jak ją pijesz. Najlepiej nie robić tego przy posiłku i wypijać co godzinę szklankę wody. To pomaga zachować odpowiedni poziom nawodnienia. Niezbędnych pierwiastków dostarczą też soki warzywne i owocowe. Te ostatnie mają jednak za dużo cukru, aby pić je kilka razy dziennie.

Dobrym wyborem będą też: woda kokosowa, zielona herbata, napoje izotoniczne i rozpuszczalne elektrolity do picia. Duże ilości wody dostarczają też arbuzy, truskawki czy papryka.

4. Nie zapominaj o węglowodanach

To one są głównym paliwem dla Twojego mózgu. Chodzi oczywiście o dobre węglowodany złożone, które znajdziesz w zbożach pełnoziarnistych czy warzywach. To one - dostarczone do Twojego organizmu - stopniowo uwalniają energię, która starcza Ci na długie godziny pracy.

Sposobem na szybki zastrzyk energii są też tłuszcze jedzone przed wysiłkiem intelektualnym, ale Twój organizm szybciej je spala i po skończeniu zadania możesz czuć wyczerpanie. Wtedy pomocne mogą okazać się między innymi elektrolity do picia, które pomagają przywrócić wyższy poziom ważnych dla Twojego organizmu minerałów.

Bibliografia:

  1. medicalnewstoday.com
  2. medonet.pl
  3. mp.pl