Wydrukuj tę stronę
niedziela, 05 styczeń 2020 11:33

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Wypadanie włosów Wypadanie włosów

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów wśród kobiet i mężczyzn. Choroba ma podłoże genetyczne i hormonalne, a na jej wystąpienie mają wpływ również inne czynniki. Leczenie łysienia androgenowego polega na przyjmowaniu leków lub stosowaniu kremów na skórę. Do metod leczenia zaliczymy również przeszczep włosów, który usunie skutki choroby i pozwoli zagęścić włosy.

 

Łysienie androgenowe: charakterystyka choroby

Specjaliści podają, że łysienie androgenowe dotyczy aż 95% przypadków łysienia w Polsce. U kobiet choroba występuje w postaci łysienia równomiernego i powstania przerzedzeń. U mężczyzn natomiast przyjmuje najczęściej postać zakoli i powstania tzw. wysokiego czoła. W łysieniu androgenowym mieszki włosowe reagują nadmiernie na męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Skutkuje to miniaturyzacją mieszków włosowych i skróceniem fazy ich wzrostu. Włosy będą zatem szybciej wypadać, a wolniej odrastać.

Przyczyny łysienia androgenowego

Choroba nie została zbadana do końca i podkreśla się, że wiele przyczyn nie zostało odkrytych. Ogromne znacznie w rozwoju choroby ma styl życia, czyli stres. Wpływ mają również środki chemiczne zawarte w kosmetykach do włosów. Częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników u kobiet. Bardzo ważne jest zbadanie przyczyn problemu i ich leczenie.

Leczenie choroby

Choroba jest dość trudna do wyleczenia, a leczenie może ograniczyć skalę łysienia. Leczenie polega na stosowaniu preparatów rozszerzających naczynia krwionośne mieszków włosowych. Skutkuje to poprawą krążenia i dostarczeniem do mieszków wszystkich substancji odżywczych. Można również przyjmować leki doustne, które regulują poziom hormonów.

Zapobieganie

Łysieniu androgenowemu można zapobiegać poprzez suplementację i odpowiedni styl życia. Duże znaczenie ma odpowiednia dieta, np. taka o niskim indeksie glikemicznym. Zauważono bowiem, że u osób z cukrzycą zwiększone występowanie łysienia. Dobrym rozwiązaniem jest suplementacja witamin D, E i B, które odżywią włosy i zapobiegną wypadaniu. Często polecane są również preparaty ziołowe, które można spożywać w formie naparów.

Przeszczep włosów metodą FUE

Rozwiązaniem na łysienie androgenowe jest przeszczep włosów, który można wykonać u pacjentów. Lekarz pobierze mieszki włosowe, dokona ich oceny, a następnie umieści je w strefie biorczej. Znieczulenie miejscowe pozwoli uniknąć wielu komplikacji i czyni zabieg wyjątkowo bezpiecznym. Lekarz pobiera mieszki za pomocą metalowej sztancy, dzięki czemu powstają tylko mikroblizny niewidoczne dla ludzkiego oka. Skróci to czas rekonwalescencji. Efekt zabiegu to trwałe i naturalne zagęszczenie włosów. Najlepsze efekty pacjent zauważy kilka miesięcy po zabiegu. Dr Turkowski przeprowadzający zabieg zatroszczy się o pacjenta na każdym etapie współpracy i zapewni mu bezpieczeństwo.