Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 marzec 2018 21:34

Ile czasu trwa rekonwalescencja po korekcie kształtu nosa

Korekcja kształtu nosa, czyli fachowo: rhinoplastyka, to jeden z pięciu najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. W przypadku wielu osób, które się mu poddają, nadzieja na poprawę wyglądu miesza się z licznymi obawami. Dotyczą one m.in. okresu rekonwalescencji i tego, czy na pewno przebiega on prawidłowo. W poniższym artykule staramy się więc naświetlić właśnie to zagadnienie.

 

Niektóre zjawiska występujące po operacji mogą budzić pewien niepokój, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani. Kluczowe jest zatem uświadomienie sobie, czego należy się spodziewać. Związane ze strachem i dodatkowym stresem skoki ciśnienia nie sprzyjają bowiem bynajmniej szybszemu powrotowi do zdrowia.

Tuż po zabiegu

Warto wiedzieć, że tuż po zabiegu, w związku z zastosowanym znieczuleniem, występować mogą mdłości, które na szczęście dosyć szybko mijają. Pierwszą dobę pacjent spędza pod ścisłą obserwacją i dopiero następnego dnia może zostać odesłany do domu.

Nie jest wtedy przykuty do łóżka, jednak dobrze, by wypoczywał – dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński. – Byle z głową uniesioną ponad poziom tułowia – słyszymy.

Między drugą a czwartą dobą po zabiegu zmienia się założone opatrunki oraz usuwa gazowe setony (zwane inaczej tamponadą). Zewnętrzne unieruchomienie nosa w postaci gipsu lub specjalnych nakładek zdejmuje się dopiero po tygodniu lub dwóch od operacji (w tym samym momencie usuwane są także szwy, jeśli założono te nierozpuszczalne). W niektórych przypadkach zaleca się jeszcze zakładanie szyn unieruchamiających na noc przez mniej więcej miesiąc.

Powrót do codziennych zajęć

14 dni – tyle z reguły wystarcza, by po zabiegu można było pokazać się w pracy. W międzyczasie należy unikać gwałtownych ruchów i wysiłku fizycznego. Całkiem normalny w tej sytuacji obrzęk wciąż jeszcze potrafi się tu utrzymywać, a w pełni ustępuje zwykle dopiero po upływie trzech miesięcy od operacji. Z reguły jest on bardziej odczuwalny przez pacjenta niż widoczny na zewnątrz.

To jednak jeszcze nie koniec rekonwalescencji po korekcie kształtu nosa. W pierwszych trzech miesiącach nadal trzeba ograniczać aktywność fizyczną, unikać sauny, opalania i niskich temperatur, a także starać się nie kichać i nie wydmuchiwać nosa. W jego oczyszczaniu pomogą specjalne preparaty zalecone przez lekarza. Dostaniemy też od niego zapewne leki przeciwbólowe na okoliczność, gdyby zaszła potrzeba ich stosowania, oraz instrukcje dotyczące masażu uciskowego, który przyspieszy powrót do formy.

Pełnia zdrowia

Niektóre sporty, podobnie jak inne czynności grożące urazami w obrębie twarzy, warto podjąć dopiero po roku od zabiegu. Po tym czasie mamy już całkowitą pewność, że nos jest w pełni zagojony, a jego nowy kształt został utrwalony. My zaś możemy zapomnieć, że operacja plastyczna nosa w ogóle miała miejsce.

Czytany 351 razy

Artykuły powiązane

 • Jak walczyć z nadpotliwością? Jak walczyć z nadpotliwością?

  Pocenie się to sposób, w jaki ciało reguluje swoją temperaturę. Mimo to niektórzy mogą doświadczać niepożądanego nadmiernego pocenia się w pewnych sytuacjach. Istnieje kilka strategii do walki z nadpotliwością.

 • Czym jest badanie USG jamy brzusznej? Czym jest badanie USG jamy brzusznej?

  Obrazowanie ultradźwiękowe brzucha wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów struktur w górnej części brzucha. Służy do diagnozowania bólu lub wzdęć (powiększenia) i oceny nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, przewodów żółciowych, trzustki, śledziony i aorty brzusznej. Ultradźwięki są bezpieczne, nieinwazyjne i nie wykorzystują promieniowania jonizującego.

 • Przebieg wizyty w przychodni kardiologicznej Przebieg wizyty w przychodni kardiologicznej

  Osoby, u których zdiagnozowana została choroba serca, powinny regularnie odwiedzać kardiologa. Jednak bywa, że spotkanie z tego typu specjalistą, zostaje zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu, ze względu na charakter dolegliwości odczuwanych przez pacjenta.

 • Kiedy zalecane jest wykonanie echa serca? Kiedy zalecane jest wykonanie echa serca?

  Bywa, że podczas wizyty u kardiologa okazuje się, że wskazane jest zrobienie dodatkowych badań, aby stwierdzić co dokładnie dolega pacjentowi. Zwykle lekarz zleca wówczas m.in. echokardiografię, która wykorzystując fale ultradźwiękowe, umożliwia uzyskanie obrazu serca i ocenę jego stanu.

 • Odżywki i suplementy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć Odżywki i suplementy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze suplementy i odżywki. Ich liczba sprawia, że nie wiemy, na co się zdecydować. Kierujemy się reklamą, ceną i opiniami znajomych. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać sięgając po popularne specyfiki...