Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 marzec 2019 19:44

Domowe sposoby na przeziębienie

Okres jesienno-zimowy to czas najczęstszych zachorowań na przeziębienie. Ta uciążliwa choroba pojawia się nagle i jest powodem wielu nieobecności w szkole i w pracy, ponadto jest bardzo uciążliwa. Na szczęście, można poradzić sobie z nią domowymi sposobami.

Skąd się bierze przeziębienie?

Zimne powietrze, niedobór witaminy C, częsta zmiana temperatur, kiedy przechodzimy z zimnego do ciepłego – powodów, dla którego dopada nas przeziębienie jest wiele. Przeziębienie jest wirusem, który wolno rozwija się w organizmie, ale jego „rozkwit” dopada nas niespodziewanie – niewinny katar przemienia się nagle w stan podgorączkowy, kaszel i ból gardła. Jest to spowodowane jednym z ponad dwustu wirusów, które są odpowiedzialne za tą uciążliwą chorobę. Wirusy te przenoszone są drogą kropelkową – chory, kaszląc i kichając rozpyla wokół siebie zarazki, które przenoszą się do naszego organizmu poprzez kontakt z przedmiotami, na których wirusy osiadły. Ważne jest mycie rąk, dzięki temu możemy zminimalizować zachorowania.

Jak leczyć przeziębienie

Jeżeli przeziębienie już nas dopadnie, trzeba z nim skutecznie walczyć. Choć samo przeziębienie nie jest groźne, to jego powikłania już mogą nam poważnie zaszkodzić. W rzeczywistości jednak walka z przeziębieniem sprowadza się do załagodzenia jego objawów. Należy zatem dużo wypoczywać i nie obciążać organizmu, bo to pogarsza objawy. Jeśli jest taka potrzeba, należy położyć się do łóżka na dzień lub dwa. Powinno się dużo pić: wody mineralnej w temperaturze pokojowej, herbaty z cytryną i miodem, herbat ziołowych (np. z lipy) i owocowych. Można sięgnąć także po syropy wykrztuśne i krople do nosa, które pomagają zwalczyć katar.

Co robić, żeby zapobiegać przeziębieniom

W okresie jesienno-zimowym, kiedy zachorowań jest najwięcej, warto jest stosować profilaktykę. Nie zaszkodzi przyjmowanie witaminy C, oczywiście w zalecanych dawkach (przy przedawkowaniu witamina C co prawda nie zagraża życiu, ale może wywołać biegunkę, dlatego lepiej tego uniknąć; ponadto przyjmowanie tej witaminy w zbyt dużych dawkach utrudnia jej wchłanianie). Powinno się unikać przebywania w towarzystwie osób chorych na przeziębienie i trzeba zadbać o częstą i dokładną higienę rąk. Warto pamiętać o tym, by ani się nie przegrzewać, ani nie wychładzać organizmu. Odpoczynek również jest bardzo ważny – jeśli jesteśmy zmęczeni i osłabieni, wirusy łatwiej zadomowią się w naszym organizmie.