×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 05 marzec 2018 14:04

Dlaczego prowadzi się badania kliniczne w Poznaniu?

Medycyna nieustannie się rozwija – z roku na rok na rynku pojawiają się nowe leki, dzięki którym możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia. Zanim jednak lek pojawi się w aptece, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych.

Czym są badania kliniczne?

Nowy lek nie może po prostu pojawić się w aptece – niezbędne są badania kliniczne. Poznań, Warszawa czy Kraków – w największych miastach Polski takie badania są organizowane bardzo często. Zanim jednak do nich dojdzie, przeprowadza się liczne próby w laboratoriach. Wszystko po to, aby lek był bezpieczny i możliwe było określenie niepożądanych skutków ubocznych, jakie mogą się pojawić.

Biorąc pod uwagę powyższe, można powiedzieć, że badania kliniczne w Poznaniu czy Warszawie to programy badań nad nowymi lekami. W odróżnieniu od badań, które przeprowadza się w laboratoriach, badania kliniczne są prowadzone w udziałem pacjentów. To właśnie dzięki wywiadom z ochotnikami możliwe jest określenie, na ile lek jest skuteczny w walce z daną chorobą.

Dlaczego badania kliniczne są tak ważne?

Badania kliniczne w Poznaniu czy innym mieście w Polsce pozwalają rozwijać medycynę. Zarówno badania, którym poddają się pacjenci, jak i wywiady przeprowadzone z nimi pozwalają określić skuteczność danego leku. Widać to na przykładach – pod koniec ubiegłego wieku nie istniały skuteczne leki hamujące rozwój Alzhaimera. Dziś pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, przyjmują leki o takim działaniu, a to poprawia komfort ich życia.

Przeprowadzanie badań klinicznych jest w Polsce niezbędne – to jeden z etapów, który musi przejść lek zanim będzie powszechnie dostępny. Co więcej, w Polsce badania kliniczne w Poznaniu, Warszawie czy innych miastach, muszą być przeprowadzane w oparciu o reguły Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice – GCP). Stosowanie przyjętych zasad ma zagwarantować pacjentom bezpieczeństwo na każdym etapie badań klinicznych.

Podczas każdego badania klinicznego, które odbywa się w Polsce, lekarze muszą stosować się do reguł GCP. Nad ich przestrzeganiem czuwają m.in. organy rządowe odpowiedzialne za rejestrację leków.