Wydrukuj tę stronę
sobota, 05 maj 2018 11:57

Czym jest wrastający paznokieć i jak go wyleczyć?

Wiele osób, leczenie wrastającego paznokcia kojarzy z koniecznością usunięcia płytki paznokciowej. Kiedyś, pacjenci z tą dolegliwością zgłaszali się do chirurga, który faktycznie usuwał paznokieć. Obecnie leczeniem chorób stóp zajmują się podolodzy, którzy mają kilka możliwości leczenia tego schorzenia. Są one o wiele bezpieczniejsze, bezbolesne i komfortowe.

 

Czym jest wrastający paznokieć i jak go rozpoznać?

O wrastającym paznokciu mówimy w sytuacji, kiedy wolny brzeg paznokcia wbija się w miękką tkankę skóry. Najczęściej dolegliwość ta jest następstwem nieprawidłowo obciętych paznokci. Kiedy brzeg paznokcia zostaje zaokrąglony lub za krótko obcięty istnieje ryzyko, że może on  wrastać. Powodem może być także źle dobrane obuwie (za wąskie w palcach, ciasne lub na wysokim obcasie), predyspozycje genetyczne, nadwaga oraz deformacje stóp. Pierwszymi objawami, które obserwują osoby borykające się z tą dolegliwością, jest ból palca, zaczerwienienie wokół paznokcia oraz opuchlizna. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, aby wyleczyć paznokieć wrastający wrocław, problem się pogłębi i może wdać się infekcja.

Metoda Arkady- sposób na wrastające paznokcie

Aby leczenie wrastającego paznokcia szybko przyniosło efekt, nie trwało bardzo długo i było bezbolesne, należy zgłosić się do specjalisty od razu po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Leczeniem chorób stóp, w tym wrastających i wkręcających paznokci, zajmuje się podolog. Istnieje kilka metod leczenia tego typu schorzeń. Po zapoznaniu się z problemem, podolog dobiera najodpowiedniejszą metodę dla pacjenta. Najczęściej stosuje się metodę Arkady lub klamry ortonyksyjne. O ile klamry wykorzystuje się od wielu lat, tak metoda Arkady jest stosunkowo nowym sposobem leczenia wrastających paznokci. Jest to metoda opracowana i opatentowana przez polskiego wynalazcę Adriana Arkadę. Polega na odkształceniu zmienionego paznokcia przy użyciu specjalnego urządzenia – kostki Arkady. Gdy paznokieć jest ułożony w odpowiedniej pozycji, nakłada się na niego żywicę akrylową wzbogaconą srebrem. Preparat akrylowy ma za zadanie utrzymać paznokieć we właściwej pozycji, aby rósł w odpowiednim kierunku. Niewątpliwą zaletą tej metody jest natychmiastowy efekt i pozbycie się bólu.