Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 marzec 2018 12:59

Badanie EKG metodą Holtera – na czym polega?

Niektóre nieprawidłowości w pracy serca nie dają się wykryć w badaniach takich jak klasyczny elektrokardiogram (spoczynkowy) czy echo serca. Pojawiają się bowiem np. wówczas, gdy pacjent śpi albo podejmuje wysiłek. Na szczęście istnieje sposób monitorowania tego typu zaburzeń, którym jest EKG metodą Holtera. Na czym polega to zwane skrótowo „holterem” badanie?

 Składa się ono z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest rejestracja czynności serca przez minimum dobę przy pomocy specjalnego urządzenia, drugim natomiast – prowadzenie przez badaną osobę dzienniczka aktywności. Porównanie zapisu z urządzenia z notatkami pacjenta pozwala stwierdzić lekarzowi, jaki rodzaj nieprawidłowości występuje w odpowiedzi na dane zdarzenie czy zachowanie.

Dzienniczek pacjenta

Badany powinien uwzględniać w swoich zapiskach nie tylko konkretne czynności (jak np. „sen”, „wchodzenie po schodach na drugie piętro” czy „kłótnia z żoną”), ale też godzinę, w której miały one miejsce, a także towarzyszące im, odczuwane w ciele reakcje (np. „duszności”, „kołatanie serca”, „zawroty głowy”).

Urządzenie

Jeśli chodzi o samo urządzenie monitorujące pracę serca, to ma ono postać niewielkiego pudełeczka i przypomina nieco walkmana albo telefon komórkowy. Podczas badania EKG metodą Holtera, czyli przynajmniej przez 24 godziny, nosi się je na pasku. Urządzenie jest połączone za pomocą cienkich przewodów z przyklejonymi na skórze w okolicach serca elektrodami. Przed ich umieszczeniem skórę należy oczyścić i odtłuścić – spirytusem, eterem albo specjalną pastą. Owłosioną klatkę piersiową należy też w miejscu naklejenia elektrod uprzednio ogolić.

Zalecenia

Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody nie odkleiły się od ciała (wówczas wystarczy przykleić je zwyczajnym plastrem bez opatrunku) i czy przewody też są na swoim miejscu (jeśli „wyskoczą”, wystarczy wcisnąć je z powrotem na zatrzask). Przez czas trwania badania nie wolno myć całego ciała, zarówno w kąpieli, jak i pod prysznicem, aby nie zamoczyć elektrod ani samego urządzenia. – Niewskazane jest też korzystanie z koców i poduszek elektrycznych, a także telefonów komórkowych – mówi specjalista z NZOZ Euro-Klinika w Siemianowicach Śląskich. – Poza tym nie należy stosować żadnych ograniczeń w codziennej aktywności. Tylko dzięki temu badanie będzie miarodajne – dodaje.

Wskazania

EKG metodą Holtera jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Wykonuje się je u osób, którym zdarzają się omdlenia i zasłabnięcia, u których stwierdzono zaburzenia rytmu serca albo w przypadku których zachodzi podejrzenie tzw. bloku, czyli nieprawidłowo wolnej pracy mięśnia sercowego (np. w czasie snu). Badanie to przeprowadza się także wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych negatywnych objawów, ale przebył zawał serca, cierpi na cukrzycę lub rozpoznano u niego chorobę niedokrwienną serca. Służy ono także do monitorowania pracy serca u osób z wszczepionym rozrusznikiem.