Wydrukuj tę stronę
środa, 19 wrzesień 2018 09:58

Aparat Ortodontyczny w każdym wieku?

Proste zęby mają wpływ nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie człowieka. Krzywy zgryz może być przyczyną rozchwiania oraz wysuwania się zębów, chorób przyzębia czy zaburzeń funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, objawiających się bólami głowy. Co więcej, nieprawidłowo ustawione zęby trudno jest dokładnie wyczyścić, przez co odkłada się na nich kamień nazębny i płytka bakteryjna.

Z tego właśnie względu warto zastanowić się nad korekcją krzywego zgryzu.

Kiedy można stosować aparat stały?

Korekcję krzywego zgryzu najlepiej zacząć po wymianie zębów mlecznych. Dla dzieci młodszych polecane są aparaty zdejmowane, które zakłada się głównie na noc oraz na kilka godzin w trakcie dnia. Oczywiście dziecko musi być pod stałą kontrolą ortodonty.

Młodzieży powyżej 13. roku życia oraz osobom dorosłym polecane są aparaty stałe. Składają się z pierścieni i zamków, przyklejanych do szkliwa za pomocą specjalnego kleju. Mocuje się do nich sprężysty drut, którego zadaniem jest oddziaływanie na zęby. Na leczenie ortodontyczne warto zdecydować się w każdym wieku. Nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń, zwłaszcza że obecnie można stosować estetyczne aparaty, których praktycznie nie widać. Bez względu na stosowaną technikę leczenia, wady zgryzu korygowane są skutecznie, a korzyści są nie do przecenienia. W gabinecie ortodontycznym, np. www.centrum-ortodontyczne.pl, aparat jest indywidualnie dopasowywany w zależności od rodzaju wady i oczekiwań pacjenta.

Jak wygląda diagnostyka?

Przed założeniem aparatu stałego niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i opracowanie planu leczenia. Za pomocą nowoczesnej aparatury diagnostycznej przeprowadzane są testy, ułatwiające dobranie odpowiedniego aparatu. Zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne pozwalają ocenić zarówno stan zębów, jak i otaczających je struktur, np. kości, zatok czy stawów skroniowo-żuchwowych.

Nowoczesne oprogramowanie ułatwia lekarzowi ocenę wyników i postawienie diagnozy. Bardzo ważna jest także rozmowa z lekarzem, ponieważ to w jej trakcie pacjent może wyrazić swoje oczekiwania wobec planowanego leczenia.