czwartek, marzec 28, 2024
czwartek, 27 kwiecień 2017 14:36

Jak prywatne przedszkole obchodziło wraz z dziećmi okres wielkanocny?

Wielkanoc to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt chrześcijańskich. Do dzisiaj celebrujemy je zgodnie z odwieczną tradycją i obrzędami. W przypadku prywatnych przedszkoli święta wielkanocne to okres, gdy dzieci zapoznają się z tradycją malowania pisanek, najważniejszymi symbolami i charakterystycznymi potrawami, które można w tym czasie znaleźć na stole.

 

Święta wielkanocne obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa są dla sporej części Polaków jednym z najważniejszych świąt w roku. Dlatego warto, żeby dziecko o historii Wielkanocy dowiedziało się możliwie jak najszybciej – w ten sposób będziemy mogli rozwinąć jego przywiązanie do tradycji wielkanocnych oraz pobudzić i pogłębić przeżycia emocjonalne związane z tym świętemOpiekunowie z prywatnego przedszkola w Poznaniu wesolekoziolki.pl podkreślają, że Wielkanoc stwarza również atmosferę wychowawczą opartą na życzliwości, współpracy oraz opiekuńczości w stosunku do potrzebujących pomocy. W jaki sposób najłatwiej wciągnąć dziecko w zwyczaje wielkanocne?

Szukanie symbolicznego jajka

Wielkanoc na szczęście posiada wiele symboli, które są w stanie łatwo zainteresować niemal każdego malucha. Świąteczny baranek, palemka, pisanki, kurczaczki i lany poniedziałek potrafią szybko i skutecznie przyciągnąć uwagę dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dużą rolę w całym procesie zapoznawania z Wielkanocą powinien odgrywać wiek dziecka. Jeśli jest ono zbyt małe na zrozumienie prawdziwej historii Wielkiej Nocy, warto na początku przedstawić mu symbolikę tych świąt; wyjaśnić, że chleb w tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa – w końcu we wszystkich kulturach uważa się go za pokarm niezbędny do życia. Sól natomiast uznaje się za symbol oczyszczenia, a poświęcona ma chronić przed złem i zepsuciem nasze dusze. W ten sposób dziecko pozna znaczenie potraw, które potem będzie wsadzać do koszyczka wielkanocnego (albo z niego wyjadać).

W przypadku mniejszych dzieci warto postawić na wielkanocne gry i zabawy. Jedną z tradycyjnych gier jest szukanie czekoladowych jajek lub króliczków ukrytych przez wychowawców. Zabawę tę można połączyć z nauką: warto wyjaśnić dziecku skąd się biorą jajka, co można z nich zrobić i jakie mają wartości odżywcze. Większym dzieciom przy okazji można wyjaśnić, że jajko to symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. I że ma nam ono przypominać o tym, że Jezus zmartwychwstał.

Prywatne przedszkole a tradycje wielkanocne

W okresie poprzedzającym Wielkanoc dzieci z prywatnych przedszkoli malowały kolorowe pisanki, wyklejały baranki, robiły kurczaczki i zajączki wielkanocne, kartki świąteczne, koszyczki i palmy. Dzieci zapoznały się też z wierszami, piosenkami, inscenizacją o tematyce wielkanocnej oraz ze starymi, ludowymi zabawami związanymi z tymi świętami. Generalnie warto szybko zapoznawać dzieci z polskimi tradycjami wielkanocnymi oraz rozmawiać z nimi o święceniu koszyczków z pokarmami, pieczeniu babek wielkanocnych oraz polewaniu się wodą w śmigus dyngus, gdyż dzięki temu maluchy będą później chętniej kultywować polskie zwyczaje wielkanocne. Ponadto umożliwianie dzieciom wykonywania kartek świątecznych i innych drobnych ozdób sprawia, że dzieci zwyczajnie czują, iż mają swój wkład w Wielkanoc.