czwartek, marzec 28, 2024
środa, 01 czerwiec 2016 18:54

Pielęgnacja dzieci w różnym wieku

Jak dbać o skórę dziecka i jak wyrobić u niego prawidłowe nawyki higieny? Przecież to, w jaki sposób dbamy o skórę już we wczesnych latach, ma duży wpływ na jej późniejszy stan. W pielęgnacji skóry dzieci przede wszystkim liczy się dokładne i systematyczne oczyszczanie, ale to nie wszystko. Ważne jest również nawilżanie skóry, latem stosowanie preparatów przeciwsłonecznych, pielęgnacja ust. Potrzebę dbania o skórę warto wyrobić u dziecka już od najmłodszych lat. Jak to zrobić? 

 

Pielęgnacja niemowląt

Skóra dziecka ulega stałemu rozwojowi aż do 2-3 roku życia. Dopiero wtedy swoją budową i sposobem funkcjonowania przypomina skórę człowieka dorosłego. Do tego czasu nie pokrywa jej szczelny ochronny płaszcz lipidowy, który chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, bakteriami i wirusami.  U niemowląt jest szczególnie delikatna, wrażliwa i aż dwukrotnie cieńsza od skóry osoby dorosłej! Dlatego szybko traci wodę i łatwo ulega wysuszeniu, jest niezwykle podatna na wszelkie urazy i zakażenia oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Stąd tak ważna jest jej właściwa codzienna pielęgnacja.  Niemowlę powinno być kąpane codziennie. Podczas mycia nie tylko oczyszczamy wrażliwy i delikatny naskórek, ale również pobudzamy krążenie krwi. Ruch wody delikatnie masuje ciałko i działa uspokajająco.

 Pierwszym kąpielom noworodka zwykle towarzyszy stres. Osobom, które nie mają większego doświadczenia, poleca się stosowanie emulsji myjących (np. Emulinki Skarbu Matki). Wystarczy wlać do wody miarkę preparatu i rozprowadzić w wodzie dłonią. Podczas kąpieli jedną ręką podtrzymujemy dziecko, a drugą delikatnie polewamy je wodą. Emulsji nie trzeba spłukiwać. Delikatnie myje, skutecznie nawilża, natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Wspomaga leczenie problemów skórnych związanych z suchością i świądem np. atopowego zapalenia skóry (AZS). W celu zatrzymania wody w naskórku, ciałko dziecka koniecznie należy posmarować preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi. Zabieg należy wykonać tuż po kąpieli i delikatnym osuszeniu jej ręcznikiem, gdy ciałko jest rozgrzane, a skóra nie jest jeszcze całkiem wyschnięta. Wtedy najlepiej przyjmuje dobroczynne właściwości kosmetyku. Do tego celu idealnie nadają się oliwki pielęgnacyjne (Skarb Matki, Olej do ciała Children&Babies Alqvimia). Łagodzą, nawilżają i natłuszczają skórę. Zabezpieczają też przed otarciami, dlatego warto stosować je przy każdej zmianie pieluszek. To również świetny kosmetyk do masażu maluszka. Odpręża, relaksuje, a w efekcie ułatwia zasypianie. 

 

 

Wesoły przedszkolak

W tym wieku dziecko chce być samodzielne. Bardzo często udaje osoby dorosłe,  naśladuje je. Zaczyna samodzielnie jeść, nakładać pojedyncze części garderoby. Niech spróbuje też własnych sił podczas kąpieli – oczywiście pod czujnym okiem osoby dorosłej. Z pewnością sprawi mu to niesamowitą frajdę. Do tego celu idealna będzie pianka do mycia (np. Skarbu Matki). Jest przyjemna w dotyku i – co bardzo ważne – ciepła. Sprawdzą się także bardzo delikatne żele do kąpieli, np. marki Alqvimia. Oparte na olejkach eterycznych gwarantują miłe i zdrowe doznania. W tym wieku po kąpieli używamy kremu nawilżającego lub balsamu dla dzieci. 

Warto przyzwyczajać dziecko do pielęgnacji ust. Ich naskórek jest niezwykle cienki i delikatny, a przecież dzieci bez przerwy je oblizują. Z dziewczynkami zwykle nie ma problemu. Chętnie dają sobie pomalować usta pomadką ochronną, często nawet próbują jej nadużywać. Chłopcy niestety zazwyczaj unikają tego typu kosmetyków, nie lubią też gdy smarujemy im buzię kremem. Jak ich zachęcić do dbania o delikatny naskórek ust? Samochody wyścigowe i zapach gumy balonowej – taki duet z pewnością zadowoli każdego małego mężczyznę! 

 

Idziemy do szkoły

Gdy dziecko przestępuje próg szkoły, w jego życiu następuje wielki przełom. Nowe miejsce, nowa pani, koledzy i... nauka. Dziecko zaczyna bardzo zwracać uwagę na swój wygląd i być wrażliwym na jego punkcie. Ale cóż po atrakcyjnej bluzce i modnej spódniczce, gdy włosy są nieświeże, a stan paznokci pozostawia wiele do życzenia? Wiek wczesnoszkolny to bardzo ważny moment na wyrobienie prawidłowych nawyków higieny osobistej. W tym wieku dzieci z reguły myją się już same, dlatego dobór odpowiednich kosmetyków z pewnością ułatwi i uprzyjemni im toaletę. Głównie należy się skupić na dokładnym oczyszczaniu skóry, ale w codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć kremu pielęgnacyjnego do twarzy (odpowiedniego do wieku dziecka) oraz balsamu do ciała. Do pielęgnacji ust świetnie sprawdzą się atrakcyjnie pachnące wazelinki (Floslek Laboratorium). Dobrym pomysłem na prezent np. z okazji Dnia Dziecka będzie Woda kolońska Children&Babies Alqvimia. Oparta jest na wyselekcjonowanych, czystych olejkach eterycznych, dzięki czemu działa jak dobra aromaterapia. Poprawia nastrój, uspokaja i pomaga w koncentracji, co dla pierwszoklasisty jest szczególnie ważne. 

 

Okres dojrzewania

To z pewnością jeden z najtrudniejszych okresów w życiu człowieka. Zmiany, jakie zachodzą w ciele często są powodem zakłopotania, niezadowolenia. Nastolatek czasem jest wręcz przewrażliwiony na swoim punkcie. Najczęstszym pojawiającym się problemem skórnym jest trądzik. U jednych pojawiają się pojedyncze zmiany, inni wstydzą się wyjść z domu. Ratunkiem przy tej dolegliwości jest bezwzględne zachowanie higieny. Twarz należy myć antybakteryjnym żelem, stosować tonik oraz krem (np. Anti-Acne Floslek Pharma). Te kosmetyki nie tylko oczyszczają skórę i usuwają nadmiar sebum, ale również regulują pracę gruczołów łojowych, zmniejszają skłonność do tworzenia się zaskórników i powstawania wykwitów skórnych. Nastolatek powinien przynajmniej 2 razy w tygodniu stosować maseczkę oczyszczającą (np. Noni Care z wysoką zawartością glinki śródziemnomorskiej i ekstraktami z owoców egzotycznych) lub peeling enzymatyczny. Świetnie sprawdzają się również głęboko oczyszczające plastry na nos ze specjalnie opracowaną formułą, zawierającą ekstrakt z drzewa herbacianego – przeznaczone do usuwania uporczywych zaskórników i zanieczyszczeń (L'Biotica). Zmienione miejsca koniecznie trzeba też smarować żelem antybakteryjnym. Jeżeli domowa pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, koniecznie należy udać się do lekarza dermatologa. 

Kolejnym problemem niemal wszystkich nastolatków jest nadmierna potliwość spowodowana burzą hormonów. Często może być powodem zawstydzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o higienę całego ciała oraz stosować antyperspirant. Można również spróbować pić napary ziołowe np. z szałwii, melisy, skrzypu czy mięty pieprzowej.

Niejedna nastolatka ucieszy się także z flakonika wody toaletowej. Romantyczkom można podarować coś bardziej słodkiego, jak Like Malizia So Sweet albo MTV Electric Beat. Natomiast chłopcom powinna przypaść do gustu lekka, niezwykle świeża nuta zapachowa MTV Amplify. 

 

1.Alqvimia Children & Babies Woda Kolońska - najbardziej delikatna, naturalna i anielsko pachnąca woda polecana do pielęgnacji delikatnej skóry oraz poprawy nastroju dzieci i niemowląt. Woda odświeża, koi i tonizuje. Zapobiega infekcjom. Stworzona z olejków eterycznych przez znawców aromaterapii po to, by zamieniać zły humor w radość, Polecana do poprawy koncentracji - 212 zł/100 ml

2. Głęboko oczyszczające plastry na nos L’biotica ze specjalnie opracowaną formułą, zawierającą ekstrakt z drzewa herbacianego – przeznaczone do usuwania uporczywych, trudnych do usunięcia zaskórników i zanieczyszczeń – ok. 9 zł

3. Peeling enzymatyczny FLOSLEK Pharma do skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej – dokładnie oczyszcza i odświeża skórę twarzy oraz łagodnie złuszcza martwy naskórek bez konieczności tarcia. Usuwa zanieczyszczenia oraz redukuje nadmiar sebum. Przyspiesza również regenerację i odnowę naskórka, zmniejsza jego szorstkość oraz wyrównuje koloryt skóry – ok. 19,99 zł

4. Emulsja olejowa do kąpieli dla niemowląt i dzieci Emulinka Skarb Matki – delikatnie myje, skutecznie nawilża, natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Wspomaga leczenie problemów skórnych związanych z suchością i świądem np. atopowego zapalenia skóry (AZS), wyprysku skórnego czy też łuszczycy. Nie zawiera konserwantów – ok. 20 zł

5. Pomadka ochronna o smaku gumy balonowej Skarb Matki Fun – długotrwale natłuszcza i nawilża zapobiegając wysuszeniu skóry i zmniejszając tendencję do pęknięć. Szeroki sztyft umożliwia bezpieczne, samodzielne  stosowanie pomadki przez dzieci. Ma przyjemny zapach gumy balonowej. Polecana od 12 miesiąca życia – ok. 12 zł

6. Pięknie i słodko pachnąca woda toaletowa Like Malizia So Sweet. Nuta głowy to mandarynka i porzeczka. Słodko-cierpki aromat unosi się przez chwilę, aby za moment, w nucie serca, eksplodować świeżością zapachu róży i passiflory, a potem, w nucie bazy, uspokoić nas bardzo delikatną kremową wanilią – ok. 60 zł/100 ml

7. Maseczka oczyszczająca Noni Care – jest unikalną kombinacją witamin, aminokwasów i mikroelementów pochodzących z soku owoców noni – 4 zł

Jak dbać o skórę dziecka i jak wyrobić u niego prawidłowe nawyki higieny? Przecież to, w jaki sposób dbamy o skórę już we wczesnych latach, ma duży wpływ na jej późniejszy stan.

 

W pielęgnacji skóry dzieci przede wszystkim liczy się dokładne i systematyczne oczyszczanie, ale to nie wszystko. Ważne jest również nawilżanie skóry, latem stosowanie preparatów przeciwsłonecznych, pielęgnacja ust. Potrzebę dbania o skórę warto wyrobić u dziecka już od najmłodszych lat. Jak to zrobić?

 

Pielęgnacja niemowląt

Skóra dziecka ulega stałemu rozwojowi aż do 2-3 roku życia. Dopiero wtedy swoją budową i sposobem funkcjonowania przypomina skórę człowieka dorosłego. Do tego czasu nie pokrywa jej szczelny ochronny płaszcz lipidowy, który chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, bakteriami i wirusami.

U niemowląt jest szczególnie delikatna, wrażliwa i aż dwukrotnie cieńsza od skóry osoby dorosłej! Dlatego szybko traci wodę i łatwo ulega wysuszeniu, jest niezwykle podatna na wszelkie urazy i zakażenia oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Stąd tak ważna jest jej właściwa codzienna pielęgnacja.

Niemowlę powinno być kąpane codziennie. Podczas mycia nie tylko oczyszczamy wrażliwy i delikatny naskórek, ale również pobudzamy krążenie krwi. Ruch wody delikatnie masuje ciałko i działa uspokajająco.

 

Pierwszym kąpielom noworodka zwykle towarzyszy stres. Osobom, które nie mają większego doświadczenia, poleca się stosowanie emulsji myjących (np. Emulinki Skarbu Matki). Wystarczy wlać do wody miarkę preparatu i rozprowadzić w wodzie dłonią. Podczas kąpieli jedną ręką podtrzymujemy dziecko, a drugą delikatnie polewamy je wodą. Emulsji nie trzeba spłukiwać. Delikatnie myje, skutecznie nawilża, natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Wspomaga leczenie problemów skórnych związanych z suchością i świądem np. atopowego zapalenia skóry (AZS). W celu zatrzymania wody w naskórku, ciałko dziecka koniecznie należy posmarować preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi. Zabieg należy wykonać tuż po kąpieli i delikatnym osuszeniu jej ręcznikiem, gdy ciałko jest rozgrzane, a skóra nie jest jeszcze całkiem wyschnięta. Wtedy najlepiej przyjmuje dobroczynne właściwości kosmetyku. Do tego celu idealnie nadają się oliwki pielęgnacyjne (Skarb Matki, Olej do ciała Children&Babies Alqvimia). Łagodzą, nawilżają i natłuszczają skórę. Zabezpieczają też przed otarciami, dlatego warto stosować je przy każdej zmianie pieluszek. To również świetny kosmetyk do masażu maluszka. Odpręża, relaksuje, a w efekcie ułatwia zasypianie.

 

 

Wesoły przedszkolak

W tym wieku dziecko chce być samodzielne. Bardzo często udaje osoby dorosłe, naśladuje je. Zaczyna samodzielnie jeść, nakładać pojedyncze części garderoby. Niech spróbuje też własnych sił podczas kąpieli – oczywiście pod czujnym okiem osoby dorosłej. Z pewnością sprawi mu to niesamowitą frajdę. Do tego celu idealna będzie pianka do mycia (np. Skarbu Matki). Jest przyjemna w dotyku i – co bardzo ważne – ciepła. Sprawdzą się także bardzo delikatne żele do kąpieli, np. marki Alqvimia. Oparte na olejkach eterycznych gwarantują miłe i zdrowe doznania. W tym wieku po kąpieli używamy kremu nawilżającego lub balsamu dla dzieci.

Warto przyzwyczajać dziecko do pielęgnacji ust. Ich naskórek jest niezwykle cienki i delikatny, a przecież dzieci bez przerwy je oblizują. Z dziewczynkami zwykle nie ma problemu. Chętnie dają sobie pomalować usta pomadką ochronną, często nawet próbują jej nadużywać. Chłopcy niestety zazwyczaj unikają tego typu kosmetyków, nie lubią też gdy smarujemy im buzię kremem. Jak ich zachęcić do dbania o delikatny naskórek ust? Samochody wyścigowe i zapach gumy balonowej – taki duet z pewnością zadowoli każdego małego mężczyznę!

 

Idziemy do szkoły

Gdy dziecko przestępuje próg szkoły, w jego życiu następuje wielki przełom. Nowe miejsce, nowa pani, koledzy i... nauka. Dziecko zaczyna bardzo zwracać uwagę na swój wygląd i być wrażliwym na jego punkcie. Ale cóż po atrakcyjnej bluzce i modnej spódniczce, gdy włosy są nieświeże, a stan paznokci pozostawia wiele do życzenia? Wiek wczesnoszkolny to bardzo ważny moment na wyrobienie prawidłowych nawyków higieny osobistej. W tym wieku dzieci z reguły myją się już same, dlatego dobór odpowiednich kosmetyków z pewnością ułatwi i uprzyjemni im toaletę. Głównie należy się skupić na dokładnym oczyszczaniu skóry, ale w codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć kremu pielęgnacyjnego do twarzy (odpowiedniego do wieku dziecka) oraz balsamu do ciała. Do pielęgnacji ust świetnie sprawdzą się atrakcyjnie pachnące wazelinki (Floslek Laboratorium). Dobrym pomysłem na prezent np. z okazji Dnia Dziecka będzie Woda kolońska Children&Babies Alqvimia. Oparta jest na wyselekcjonowanych, czystych olejkach eterycznych, dzięki czemu działa jak dobra aromaterapia. Poprawia nastrój, uspokaja i pomaga w koncentracji, co dla pierwszoklasisty jest szczególnie ważne.

 

Okres dojrzewania

To z pewnością jeden z najtrudniejszych okresów w życiu człowieka. Zmiany, jakie zachodzą w ciele często są powodem zakłopotania, niezadowolenia. Nastolatek czasem jest wręcz przewrażliwiony na swoim punkcie. Najczęstszym pojawiającym się problemem skórnym jest trądzik. U jednych pojawiają się pojedyncze zmiany, inni wstydzą się wyjść z domu. Ratunkiem przy tej dolegliwości jest bezwzględne zachowanie higieny. Twarz należy myć antybakteryjnym żelem, stosować tonik oraz krem (np. Anti-Acne Floslek Pharma). Te kosmetyki nie tylko oczyszczają skórę i usuwają nadmiar sebum, ale również regulują pracę gruczołów łojowych, zmniejszają skłonność do tworzenia się zaskórników i powstawania wykwitów skórnych. Nastolatek powinien przynajmniej 2 razy w tygodniu stosować maseczkę oczyszczającą (np. Noni Care z wysoką zawartością glinki śródziemnomorskiej i ekstraktami z owoców egzotycznych) lub peeling enzymatyczny. Świetnie sprawdzają się również głęboko oczyszczające plastry na nos ze specjalnie opracowaną formułą, zawierającą ekstrakt z drzewa herbacianego – przeznaczone do usuwania uporczywych zaskórników i zanieczyszczeń (L'Biotica). Zmienione miejsca koniecznie trzeba też smarować żelem antybakteryjnym. Jeżeli domowa pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, koniecznie należy udać się do lekarza dermatologa.

Kolejnym problemem niemal wszystkich nastolatków jest nadmierna potliwość spowodowana burzą hormonów. Często może być powodem zawstydzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o higienę całego ciała oraz stosować antyperspirant. Można również spróbować pić napary ziołowe np. z szałwii, melisy, skrzypu czy mięty pieprzowej.

Niejedna nastolatka ucieszy się także z flakonika wody toaletowej. Romantyczkom można podarować coś bardziej słodkiego, jak Like Malizia So Sweet albo MTV Electric Beat. Natomiast chłopcom powinna przypaść do gustu lekka, niezwykle świeża nuta zapachowa MTV Amplify.

 

 

 

 

 

  1. 1.Alqvimia Children & Babies Woda Kolońska - najbardziej delikatna, naturalna i anielsko pachnąca woda polecana do pielęgnacji delikatnej skóry oraz poprawy nastroju dzieci i niemowląt. Woda odświeża, koi i tonizuje. Zapobiega infekcjom. Stworzona z olejków eterycznych przez znawców aromaterapii po to, by zamieniać zły humor w radość, Polecana do poprawy koncentracji - 212 zł/100 ml

  2. Głęboko oczyszczające plastry na nos L’biotica ze specjalnie opracowaną formułą, zawierającą ekstrakt z drzewa herbacianego – przeznaczone do usuwania uporczywych, trudnych do usunięcia zaskórników i zanieczyszczeń – ok. 9 zł

  3. Peeling enzymatyczny FLOSLEK Pharma do skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej – dokładnie oczyszcza i odświeża skórę twarzy oraz łagodnie złuszcza martwy naskórek bez konieczności tarcia. Usuwa zanieczyszczenia oraz redukuje nadmiar sebum. Przyspiesza również regenerację i odnowę naskórka, zmniejsza jego szorstkość oraz wyrównuje koloryt skóry – ok. 19,99 zł

  4. Emulsja olejowa do kąpieli dla niemowląt i dzieci Emulinka Skarb Matki – delikatnie myje, skutecznie nawilża, natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Wspomaga leczenie problemów skórnych związanych z suchością i świądem np. atopowego zapalenia skóry (AZS), wyprysku skórnego czy też łuszczycy. Nie zawiera konserwantów – ok. 20 zł

  5. Pomadka ochronna o smaku gumy balonowej Skarb Matki Fun – długotrwale natłuszcza i nawilża zapobiegając wysuszeniu skóry i zmniejszając tendencję do pęknięć. Szeroki sztyft umożliwia bezpieczne, samodzielne stosowanie pomadki przez dzieci. Ma przyjemny zapach gumy balonowej. Polecana od 12 miesiąca życia – ok. 12 zł

  6. Pięknie i słodko pachnąca woda toaletowa Like Malizia So Sweet. Nuta głowy to mandarynka i porzeczka. Słodko-cierpki aromat unosi się przez chwilę, aby za moment, w nucie serca, eksplodować świeżością zapachu róży i passiflory, a potem, w nucie bazy, uspokoić nas bardzo delikatną kremową wanilią – ok. 60 zł/100 ml

  7. Maseczka oczyszczająca Noni Care – jest unikalną kombinacją witamin, aminokwasów i mikroelementów pochodzących z soku owoców noni – 4 zł