czwartek, marzec 28, 2024
poniedziałek, 01 luty 2016 14:43

Szampony bez SLS – dlaczego warto?

Wraz ze zwiększającą się świadomością dotyczącą kosmetyków pragniemy wybierać takie specyfiki, które dobrze działają na naszą skórę i włosy. Wiele z nich jednak wydaje się być bezpieczna, dlatego uważamy, że np. wysuszone włosy czy wrażliwa skóra głowy to wina braku witamin czy mikroelementów. Tymczasem to głównie kosmetyki wpływają na ich kondycję.

Każda kobieta lubi, gdy szampon dobrze się pieni – okazuje się jednak, że im więcej jest piany, tym większa jest szansa, że to właśnie ten kosmetyk odpowiada za wysuszenie skóry i włosów. Dlaczego tak się dzieje? Czy szampony bez SLS nie pienią się wcale i nie umyją dobrze skóry głowy? Dlaczego warto czytać składy kosmetyków, które kupujemy?

Co to jest SLS?

SLS jest skrótem od angielskiego określenia Sodium Lauryl Sulfate – jest to rodzaj siarczanu, najczęściej wykorzystywany w szamponach jako substancja myjąca. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że substancja ta bardzo często powoduje również podrażnienia, zwłaszcza u osób ze skórą wrażliwą, atopową czy z delikatnymi, przesuszonymi włosami. 
SLS, podobnie jak i inne pochodne siarczany, są bardzo dobrymi substancjami myjącymi. Czasami w szamponie określonym jako „szampon bez SLS” pojawiają się inne substancje, które działają podobnie i nalezą do tej samej grupy, np. ALS (Ammonium Lauryl Sulfate). Substancje te często uważane są za nieco delikatniejsze, jednakże nadal ze względu na swoją budowę chemiczną działają podobnie do SLS.

Kiedy SLS się sprawdzi, a kiedy nie?

W zasadzie istnieją tylko trzy przesłanki, które mogą tłumaczyć stosowanie szamponów z SLS. Przede wszystkim, z uwagi na silne właściwości myjące, substancje te świetnie sprawdzają się dla osób poszukujących szamponów oczyszczających. Z tego powodu, stosowane przez osoby z tłustą skórą i przetłuszczającymi się włosami, zazwyczaj nie wyrządzą wielu szkód. Idąc tym tropem, szampony z SLS sprawdzą się także przy intensywnym olejowaniu włosów, zwłaszcza jeśli ma się trudność z całkowitym zmyciem olejów, a także przy stosowaniu kosmetyków z silikonami obciążającymi włosy. 
W przypadku pozostałych osób stosowanie szamponów bez SLS będzie o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem. Włosy staną się mniej napuszone, pozostaną bardziej nawilżone i zniknie tendencja do przesuszania. Również przy wrażliwej skórze nie będzie poczucia swędzenia czy nawet zminimalizuje się ilość łupieżu.

Jakie szampony wybierać?

Jeśli uważnie podchodzimy do wyboru szamponów, to najlepiej będzie, gdy sięgniemy po kosmetyki ekologiczne. Tworzone są one w zgodzie z naturą, bez użytku dodatkowej chemii, co świetnie oczyszcza włosy i dobrze wpływa na ich kondycję. Zazwyczaj nie są również testowane na zwierzętach. Dla wegetarian polecane są z kolei kosmetyki wegetariańskie, które nie tylko często nie zawierają chemii, w tym SLS, ale również nie mają w swoim składzie substancji odzwierzęcych. W ten sposób łączymy piękny wygląd, zadbaną skórę głowy i odżywione włosy z dobrej naszej przyrody – zwłaszcza, że i tak otacza nas zdecydowanie zbyt wiele chemii, aby dodatkowo myć nią jeszcze włosy. Artykuł powstał w oparciu o doświadczenie specjalistów z http://biolander.com.

 

Media