czwartek, kwiecień 18, 2024
czwartek, 17 sierpień 2017 17:02

Wszystko o witaminie D

Witamina D należy do związków chemicznych zaliczanych do grupy steroidów, które wykazują działanie przeciwkrzywiczne. Dla organizmu ludzkiego najważniejsza jest witamina D3 – cholekalcyferol, jak i witamina D2 – ergokalcyferol. Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D może być szkodliwy.

 Funkcje, jakie spełnia witamina D

Obydwie postacie witaminy D ulegają przemianom do związków, które względem działania zachowują się tak samo, jak hormony. Mamy do czynienia z substancjami wyjściowymi, które przechodzą przez cykl przemian, efektem czego jest jednoczesne wytworzenie czynnych metabolitów. Aktywne formy, jak i sama witamina D, są rozpuszczalne w tłuszczach.

Główne funkcje witaminy D to prawidłowy rozwój oraz mineralizacja kości. Obecność tego związku decyduje o prawidłowej gospodarce wapniowo-fosforowej. Witamina D  jest niezbędna ludzkiemu organizmowi do budowania mocnych i silnych kości.

 

Kiedy powstają niedobory i jak je rozpoznać?

Niedobór witaminy D odczuwamy najczęściej jesienią oraz zimą, kiedy to notujemy mniejszą ekspozycję na słońce. Objawy, które mogą sugerować, iż dolegliwości pojawiają się właśnie na tym podłożu, to bóle kostno-mięśniowe, zmniejszony apetyt oraz choroby przyzębia. Do tego bezsenność, zaburzenia widzenia, a także niesmak czy też pieczenie w jamie ustnej.

 

Przedawkowanie – czy jest możliwe?

Nie tylko niedobór, ale i nadmiar witaminy D w organizmie jest groźny. Do tego ostatniego dochodzi zwykle w wyniku przyjęcia w nadmiarze preparatów zawierających w sobie wspomnianą witaminę. Przedawkowanie objawia się wymiotami, biegunką, osłabieniem, jak i świądem skóry.

Przedawkowanie grozi zaburzeniami pracy serca oraz nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Dla płodu może to skutkować deformacjami, a noworodki mogą zmagać się z chorobami kości.

 

Metody uzupełniania niedoborów

Naturalny sposób na uzupełnienie niedoborów to zaledwie 20-minutowy spacer na słońcu. W przypadku większych niedoborów stosuje się doustne preparaty witaminowe, w dawce zaleconej przez lekarza.