piątek, marzec 29, 2024
niedziela, 09 czerwiec 2019 15:49

Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć

Jesteś w ciąży i chcesz nawiązać lepszy kontakt z noworodkiem zaraz po porodzie? Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć? Chcesz wiedzieć, czy dziecko jeśli jest jeszcze w Twoim brzuchu słyszy to, co do niego mówisz i możesz je w jakikolwiek sposób uspokoić własnym głosem? Jak się okazuje, komunikacja z dzieckiem, które znajduje się jeszcze w brzuchu własnej mamy jest bardzo dobrą praktyką polecaną przez lekarzy. O ile umiejętnie podejdziesz do całego tematu, Twoje starania mogą okazać się kluczowym elementem w trakcie rozwoju dziecka. Możesz zauważyć, że dzięki temu że zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu i rozpoczęłaś jest znacznie bardziej rozwinięte niż jego rówieśnicy w dalszych fazach wzrostu. Już w drugim trymestrze zacznij mówić do brzucha, by dziecko poznawało twój głos.



Rozmowa z brzuchem to atrakcja dla rodziców i sposób na nawiązanie więzi. Kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu bardzo ważne jest, aby mogło identyfikować głosy najbliższych osób, a nawet zwierząt. Dlaczego? Jak pokazuje kalendarz ciąży, dziecko zaczyna słyszeć mniej więcej od 23 tygodnia. Od kiedy dziecko słyszy w brzuchu możesz liczyć na to, że to co mówisz dociera również do Twojego maleństwa. Dlatego też, tak ważne jest zachowanie kontaktu, który pozwoli Ci na jeszcze lepsze więzi z maleństwem. Dobrą praktyką, od momentu kiedy płód zaczyna słyszeć jest również rozwiązanie w formie prowadzenia rozmów w łagodniejszym tonie. Możesz starać się ograniczać krzyk, złość i niekulturalne słowa. Przy okazji pamiętaj o szczepieniach w ciąży.

 

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć i kiedy kształtuje się narząd słuchu płodu w brzuchu?

 

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, proces kształtowania narządu słuchu rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach ciąży. Rozwój płodu to bardzo skomplikowana forma w trakcie której Twoje dziecko uczy się wszystkiego, co będzie mu niezbędne zaraz po narodzinach. Pojawienie się zawiązków uszu wcale jednak nie oznacza, że płód zaczyna słyszeć. Dochodzi do tego znacznie później – dopiero pod koniec drugiego trymestru. To, w którym tygodniu ciąży dziecko zaczyna słyszeć jest trudne do ustalenia. Niemniej jednak, szacuje się że jest to około 23 tydzień. Mogą zdarzyć się przypadku, w którym rozwój uszu zajmie nieco więcej lub nieco mniej. Jednak takie uśrednienie pozwala na rozwiązanie kłopotliwej kwestii, kiedy rozpocząć mówienie do brzucha w celu nawiązywania kontaktu z małym człowiekiem.

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć

Co słyszy płód w brzuchu?

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu warto ten fakt dobrze wykorzystać. To bowiem moment w trakcie którego jesteśmy w stanie nawiązać pierwszy kontakt z naszym maleństwem. W ten sposób, jeśli zadbamy o odpowiednią ilość słów i zdań, jakie będziemy przekazywać, możemy liczyć na to, że nasze dziecko po narodzinach będzie rozpoznawało najbliższe osoby właśnie po ich głosie. Jednymi z pierwszych odgłosów, które docierają do dziecka w brzuchu, są dźwięki z jego najbliższego otoczenia. Płód słyszy więc bicie serca, oddech, ruchy robaczkowe jelit. Z czasem jest w stanie reagować na odgłosy zewnętrzne.
Płód, chociaż słyszy rozmowy ludzi, nie rozróżnia poszczególnych słów. Jego słuch jest natomiast bardzo wrażliwy na ton głosu oraz nastrój rozmowy. Dzięki temu jest w stanie "wyczuć" moment kłótni czy grzecznościowej konwersacji.
Dziecko słyszy również muzykę. Bardzo dobrze reaguje na spokojne i łagodne dźwięki, zaś mocne uderzenia i duży hałas mogą powodować u niego niepokój. Badania naukowe potwierdzają, że szczególnie korzystne jest słuchanie muzyki klasycznej – głównie Mozarta –ponieważ wpływa ona na kształtowanie się mózgu płodu.
Wiele osób, które ma zwierzęta, zauważyło również, że dzieci są w stanie rozpoznawać odgłosy jakie wydają. Na przykład szczekanie psa, który był obecny przy rodzicach w trakcie życia płodowego dziecka, nie jest związane z budzeniem małego człowieka, a także nie powoduje w nim strachu.

Kiedy płód zaczyna słyszeć

Kiedy płód zaczyna słyszeć - co słyszy w brzuchu

Warto rozmawiać z dzieckiem przez brzuch

Chociaż wielu osobom może wydawać się to zabawne, rozmowa z brzuchem jest polecana przez ekspertów. Zdaniem specjalistów dźwięki przyswajane od 23 tygodnia ciąży wpływają na rozwój umysłowy, zwiększenie wrażliwości oraz poczucia bezpieczeństwa.
Ciekawostką jest wynik badań francuskich naukowców, którzy pokazali, że w 28. tygodniu ciąży płód jest w stanie odróżnić głos kobiecy od męskiego. Dlatego właśnie z brzuchem powinny rozmawiać nie tylko mamy, ale również tatusiowe. Wszystko po to, by dziecko reagowało spokojem na głosy obojga rodziców.

Rozmowa z dzieckiem przez brzuch

Rozmowa z dzieckiem przez brzuch

Płód potrafi reagować na słyszane dźwięki

Wrażenia słuchowe docierające do płodu zwykle wywołują reakcję dziecka – jak pokazuje kalendarz ciąży, dochodzi do tego po 20 tygodniu. W przypadku słyszenia znanych i przyjemnych odgłosów (np. głosu mamy) płód może stać się bardziej ruchliwy. Jego aktywność może zaniknąć w momencie ciszy.
Dziecko w brzuchu może odbierać już bodźce i przyzwyczaić do nich. To od rodziców i najbliższych zależy to, na jakie aspekty zwrócimy uwagę naszemu dziecku. Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć możemy prezentować mu coraz więcej bodźców. Nie musimy czekać z pierwszymi słowami, jakie do niego wypowiemy do momentu jego narodzin. Rozpoczęcie komunikacji z dzieckiem jeszcze w okresie życia płodowego może okazać się doskonałym rozwiązaniem, które pomoże mu nawiązać więzi i przyzwyczaić się do nowego otoczenia jeszcze szybciej niż w przypadku gdy nie podejmujemy prób komunikowania się z nim w trakcie życia płodowego.

Płód potrafi reagować na dzwięki

Płód potrafi reagować na dzwięki

Uważaj na hałasy! Płód w brzuchu tego nie lubi.

Wraz z pełnym ukształtowaniem się narządu słuchu płód staje się wrażliwy na każdy rodzaj odgłosów. O ile na delikatne dźwięki reaguje spokojem, tak hałas może wzbudzić jego niepokój. Dochodzące z zewnątrz intensywne odgłosy mogą doprowadzić nawet do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa i nasilić stres. By tego uniknąć, powinnaś zrezygnować z przebywania w pomieszczeniach, w których panuje duże natężenie hałasu.

 Płód reaguje na hałasy

Płód reaguje na hałasy