piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 04 lipiec 2017 17:25

Dostawa wody do biura - sprawdź, jak wyglądają formalności!

Chcesz zadbać o swoich pracowników, także przestrzegać wszystkich przepisów prawa pracy? Pamiętaj o dostarczaniu im wody zdatnej do picia i to w nieograniczonych ilościach. I nie chodzi tu tylko o okres największych upałów. Według Państwowej Inspekcji Pracy pracownik musi mieć dostęp do wody pitnej również wtedy, kiedy temperatura nie przekracza magicznych 30 stopni Celsjusza.

 

Dostawa wody - przepisy prawa

Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej woda zdatna do picia powinna być dostarczana wszystkim pracownikom, także biurowym, pracującym w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza. Zapewnienie dostawy wody pracownikom obowiązuje również wówczas, gdy pracują oni na zewnątrz, a temperatura otoczenia przekracza 25 stopni Celsjusza. Dostawa wody do firm, jej ilość czy rodzaj nie są regulowane przez przepisy prawa. Jednak staje się jasne, że jeśli na dworze panuje upał, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie dostarczenie pracownikowi czystej wody. Woda najlepiej ze wszystkich płynów nawadnia organizm i poprawia pracę mózgu. Dla osób pracujących fizycznie najkorzystniejsza będzie woda zasobna w minerały, albowiem uzupełnia niedobór elektrolitów w ciele, które pracownik traci wraz z potem podczas wielogodzinnej aktywności. Mimo iż nie istnieje obowiązek zapewnienia stałej dostawy wody w ciągu roku, warto zadbać o to, by w firmie na stałe zagościły dystrybutory wody, które pozwolą pracownikom na bardziej efektywną pracę.

Dostawy wody do firm- jak wyglądają formalności?

Pierwszym krokiem do zapewnienia pracownikom dobrej jakości wody pitnej jest znalezienie firmy, która zajmie się dostawą wody. Owszem, można zlecić osobie odpowiedzialnej za zaopatrzenie codzienny zakup zgrzewek z wodą, ale jest to zwykle uciążliwe i nieekologiczne. Najwygodniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dostawę wody do firm, jest zainstalowanie w biurze dystrybutora wody. Instaluje go wybrana przez Ciebie firma, po tym, jak na jej stronie internetowej dokonasz wyboru oferty. Dostawa wody mineralnej czy źródlanej, odbywa się w ten sposób, że składasz zamówienie, w którym określasz, jaki rodzaj dystrybutora potrzebujesz, jaka ma być liczba butli, czy życzysz sobie jakieś produkty dodatkowe np. kawę czy herbatę. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, podpisujesz z daną firmą umowę. Umowę zwykle zawierasz na 12 lub 24 miesiące. Aby ją zawrzeć, potrzebujesz podać swoje dane kontaktowe, dane dostawy oraz dane niezbędne do dokonania płatności. Na tym etapie zwykle widzisz już, jak wygląda podsumowanie Twojego zamówienia, możesz je jednak dowolnie modyfikować. Po weryfikacji danych, konsultant firmy zajmującej się dostawą wody kontaktuje się z Tobą i dopełnia wszystkich niezbędnych formalności. Ustala z Tobą również termin pierwszej dostawy wody i kolejnych, następujących po niej zwykle cyklicznie np. co tydzień lub co miesiąc. Dostawa wody mineralnej, czy źródlanej, odbywa się zawsze w tym samym dniu np. raz na cztery tygodnie. A co z dostawą wody dla pracowników pracujących na zewnątrz? Dla nich oczywiście niezbędny będzie zakup pojedynczych butelek, z których będą mogli bez problemu korzystać, pracując w różnych warunkach np. na dachu budynku.

Dlaczego warto zainwestować w dystrybutor wody?

Dzięki temu, że postawisz w firmie dystrybutory z wodą źródlaną, czy mineralną, zapewnisz swoim pracownikom dostęp do najlepszej jakości wody. Zaoszczędzisz czas, gdyż nie będziesz musiał jeździć nieustannie po zgrzewki wody do hurtowni czy sklepu. Będziesz mieć pewność, że usprawniasz pracę całego zespołu, gdyż regularne picie wody poprawia koncentrację i refleks Twoich pracowników. Dostawa wody zasobnej w elektrolity i niezbędne dla organizmu pierwiastki wpłynie również dodatnio na zdrowie pracowników, co skutkować będzie lepszą jakością pracy i rzadszym udawaniem się na zwolnienie chorobowe.