piątek, kwiecień 19, 2024
środa, 26 kwiecień 2017 13:12

Dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego

Sprzęt rehabilitacyjny nigdy nie należał do tanich rzeczy, jednakże w wielu przypadkach jest on wręcz nie do zastąpienia podczas kuracji.

 

Wiele osób w wyniku choroby lub wypadku musi zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt ortopedyczny oraz inne środki pomocnicze, dzięki którym będzie im łatwiej zmierzyć się z takim wyzwaniem. Na całe szczęście, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na taki sprzęt i właśnie tej sprawie pragniemy poświęcić niniejszy artykuł.

Refundację możemy uzyskać między innymi na takie sprzęty, jak kołnierze ortopedyczne, kule, laski, gorsety ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe oraz wiele innych. Jeżeli chcemy uzyskać jeden z takich refundowanych wyrobów medycznych, to w pierwszej kolejności powinniśmy się udać do osoby uprawnionej, która może nam wystawić dokument poświadczający o faktycznej potrzebie posiadania danego sprzętu.

Jeżeli już będziemy posiadać odpowiedni dokument, to należy potwierdzić go w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Zlecenie na refundowany sprzęt medyczny musi zostać potwierdzone przez oddział NFZ, na obszarze którego pacjent jest zarejestrowany oraz oczywiście ubezpieczony. Najszybciej można to załatwić udając się osobiście do oddziału NFZ lub za pośrednictwem poczty.

Ostatnim krokiem jest odebranie sprzętu od świadczeniodawcy, który ma zawartą umowę z NFZ odnośnie zaopatrzenia w wyroby medyczne. Jeżeli posiadamy potwierdzone zlecenie, to wystarczy udać się do takiej placówki i odebrać swój sprzęt. Wybór placówki, w której chcemy zakupić zrefundowany sprzęt należy tylko i wyłącznie do pacjenta – nie istnieje żadna rejonizacja ani z góry ustalone zasady odnośnie tej kwestii. Warto o tym pamiętać, gdyż produkty w różnych punktach mogą się różnić jakością oraz oczywiście ceną, co zapewne jest bardzo ważnym czynnikiem podczas zaopatrywania się w sprzęty medyczne. Jeżeli okazałoby się, że cena sprzętu wybranego przez pacjenta jest wyższa niż ta określona w limicie, to pacjent jest zobowiązany do dopłacenia różnicy pomiędzy ceną brutto, a wartością kwoty refundacji.