czwartek, marzec 28, 2024
piątek, 21 lipiec 2017 11:44

Czas na slow food

Czy tego chcemy czy nie, jedzenie jest ważną częścią naszego życia. Każdy człowiek powinien zjadać trzy posiłki dziennie. Niestety, nie wszyscy przestrzegali dotąd tej reguły. Na szczęście dzięki modzie na slow food zaczyna się to zmieniać.

 

Moda to pojęcie odnoszące się nie tylko do ubrań. Ma ono zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Bycie modnym wynika z tego, że człowiek jest zwierzęciem stadnym i ma potrzebę jej zaspokajania. W połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy Polska jako kraj otworzyła się na zachodni kapitał, otwierane wtedy restauracje typu fast food stały się bardzo modne. Był to kawałek świata zachodniego, który każdy mógł spróbować za rozsądne pieniądze. Obecnie coraz więcej osób zaczyna preferować zdrowy styl życia. Wielu ludzi zaczęło zdawać sobie sprawę z tego, że własny organizm, to najcenniejszy skarb, o który trzeba dbać. Tym można tłumaczyć wzrost zainteresowania frazami masaż warszawa jak i również dieta do domu warszawa w wyszukiwarkach internetowych.

W dobie ogromnego pośpiechu coraz częściej zapominamy o zdrowym odżywianiu się. Nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków w domu i spokojne ich konsumowanie. Obecnie godziny pracy są tak ustawione, że powrót do domu w porze obiadowej jest niemożliwy. Poza tym duża ilość pracowników dojeżdża do pracy z miejsc zamieszkania odległych o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Na powrót tracimy dużo czasu i jest to raczej pora kolacji niż obiadu. To wszystko wymusiło konieczność spożywania posiłków w przerwie obiadowej w pracy. Ludzie kupują posiłki w barach typu fast food nie zastanawiając się, czy takim jedzeniem sami sobie nie szkodzimy. I właśnie w trosce o zdrowie, przeciwwagą dla fast food - ów opracowano slow food, co oznacza „w tempie ślimaka”, bo ślimakowi z natury się nie śpieszy. I to on został symbolem tego ruchu. Slow food ma ochronić od zapomnienia tradycyjne potrawy przyrządzane na bazie ekologicznie wyprodukowanej żywności, jadalnych ziołach, przyprawach i dziko rosnących zbożach i owocach. W produkcji takiej żywności nie stosuje się zaawansowanych technologii – stosuje się metody tradycyjne, dzięki czemu jest ona nisko przetworzona. Produktów spożywczych się nie smaży, nie uciera, nie miksuje i nie poddaje wysokiemu ciśnieniu. Nie stosuje się żadnych dodatków chemicznych typu konserwanty, zamienniki, polepszacze smaku i zapachu, barwniki. Stosuje się natomiast tradycyjne metody jak: marynowanie, wędzenie, dojrzewanie, wyciskanie i duszenie. Ta żywność posiada dużo walorów odżywczych i jest dobrze przyswajalna przez organizm. Nie uczula i nie powoduje zatruć pokarmowych. A co najważniejsze – ma smak i zapach, którego nie znają konsumenci żywności jaka jest teraz na rynku spożywczym.