czwartek, marzec 28, 2024
niedziela, 26 styczeń 2014 19:46

Aspiryna nie dla każdego

Pigułki Pigułki

Czas przeziębień w pełni. Aspiryna to lek popularny, który prawie każdy ma w swojej przydomowej apteczce. Jak dawkować lek, jak działa,  czy są przeciwwskazania do stosowania oraz czym właściwie jest Aspiryna?  Potocznie nazywana Aspiryną substancja to kwas acetylosalicylowy. Lek ten jest ukryty pod różnymi postaciami, takimi jak tabletki, tabletki musujące, proszki do rozpuszczania w wodzie lub tabletki do jelitowe

(w osłonce, które rozpuszczają się dopiero w jelitach, dzięki temu znacznie mniej podrażniają żołądek). 

Działanie leku jest bardzo zróżnicowane. W dużej mierze zależy od dawki, którą zażyjemy. Lek ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Przy małym i systematycznym stosowaniu leku (75-300mg na dobę) działa profilaktycznie w ramach przeciwdziałania udarom mózgu i zawałom serca. Jeśli natomiast chcemy uśmierzyć ból i zbić gorączkę zażywa się od 500mg do 1000mg w jednej dawce. W razie potrzeby zażywamy takie dawki co 4-8 godzin. Nie możemy jednak przekroczyć 4000mg na dobę. Bez konsultacji z lekarzem taką terapię możemy stosować przez maksymalnie 4 dni.

Aspiryny przede wszystkim nie podajemy kobietom w ciąży, karmiącym oraz w trakcie miesiączki. Osobom pod wpływem alkoholu również podanie nie jest wskazane. Zakazana jest absolutnie przy astmie, nad kwasowości, chorobie wrzodowej, oraz przy stosowaniu leków przeciwcukrzycowych. Nie jest polecana także osobom poniżej 12 roku życia oraz czekającym na jakiekolwiek poważniejsze zabiegi. 

Pamiętajmy, żeby stosować leki zgodnie ze wskazaniami producentów. Działanie Aspiryny wzmacniają domowe sposoby leczenia przeziębienia lub bólu.